Σόου Κριστιάνο και Λεβαντόβσκι(VIDEO)

Η Πορτογαλία έκανε την ανατροπή κόντρα στην Αρμενία με χατ-τρικ από τον εντυπωσιακό Κριστιάνο και η Πολωνία συνέτριψε την Γεωργία με τρία γκολ του Λεβαντόβσκι σε 4 λεπτά! Η Ουγγαρία "σκότωσε" την Φινλανδία και την... Ελλάδα, ισόπαλες Ιρλανδία-Σκωτία.

Αρμενία προηγήθηκε στο 14ο λεπτό της Πορτογαλίας με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του Πιτσέλι από τα 25 μέτρα, όμως ο Κριστιάνο

Ρονάλντο πήρε από το χεράκι το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του και την διατήρησε στην κορυφή του 9ου ομίλου.

Πρώτα ισοφάρισε στο 29' με χτύπημα πέναλτι, στο 55' ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του Φερνάντο Σάντος με κοντινό πλασέ ενώ τρία λεπτά αργότερα έκανε το 3-1 με άπιαστη βολίδα εκτός περιοχής.

Το τρίτο γκολ του CR7 (τρίτο σερί ματς που πετυχαίνει χατ-τρικ μετά τους αγώνες του με τη Ρεάλ κόντρα σε Εσπανιόλ και Χετάφε) ήταν το 55ο του με τη φανέλα με το εθνόσημο και το 26ο του για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (ουδείς άλλος παίκτης έχει πετύχει περισσότερα σε αυτή τη διοργάνωση), ενώ πέρα από αυτά τα γκολ είχε και μία σούπερ θεαματική ενέργεια στο χορτάρι στο 30ο λεπτό.

Από την πλευρά της η Αρμενία εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι η Πορτογαλία έμεινε με 10 παίκτες από το 62' λόγω αποβολής του Τιάγκο και μείωσε στο 72' Μκοϊάν, όμως δεν μπόρεσε να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στον 1ο όμιλο η Πολωνία παραμένει στην κορυφή καθώς διέλυσε με 4-0 τη Γεωργία, με τον Μίλικ να λύνει το γόρδιο δεσμό με εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ στο 62' και τον Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι να δίνει σόου στο φινάλε πετυχαίνοντας χατ-τρικ με τρία γκολ στο φινάλε: στο 89ο, στο 92ο και στο 93ο λεπτό.

Το ντέρμπι της Ιρλανδίας με τη Σκωτία δεν ανέδειξε νικητή, καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 38' με το κοντινό πλασέ του Γουόλτερς (το ριπλέι έδειξε πως ήταν σε θέση οφσάιντ), όμως οι φιλοξενούμένοι διαμόρφωσαν το τελικό 1-1 στο 47' με το πλασέ του Μαλόνι που κατέληξε στα δίχτυα των Ιρλανδών κοντράροντας στον Ο'Σέι (χρεώθηκε ως αυτογκόλ).

Στον 6ο όμιλο που βρίσκεται η Εθνική μας ομάδα, δεν ήρθε το ευκταίο αποτέλεσμα από την Φινλανδία, καθώς η Ουγγαρία απέδρασε με τη νίκη από το Ελσίνκι. Οι Μαγιάροι (τους οποίους κυνηγάει η "γαλανόλευκη" στη μάχη για την κατάληψη της τρίτης θέσης) είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Νέμεθ στο 52 και τελικά πήρα τους τρεις πόντους με τρομερό σουτ του Στίεμπερ στην κίνηση στο 82'.

Αποτελέσματα &πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Καζαχστάν - Τουρκία 0-1 (83' Αρντά Τουράν)

Ισλανδία - Τσεχία 2-1 (60' Γκούναρσον, 76' Σίγκθορσον / 55' Ντότσκαλ)

Λετονία - Ολλανδία 0-2 (67' Βαϊνάλντουμ, 71' Νάρσινχ)

Ανδόρα - Κύπρος 1-3 (2' αυτ. Ντόσα Ζούνιορ / 13', 45' και 53' Μυτίδης)

Βοσνία - Ισραήλ 3-1 (42' και 75' Βίστσα, 45' πέν. Τζέκο / 41' Ταλ Μπεν Χαΐμ ΙΙ)

Ουαλία - Βέλγιο 1-0 (25' Μπέιλ)

Κροατία - Ιταλία 1-1 (11' Μάντζουκιτς / 36' πέν. Καντρέβα)

Μάλτα - Βουλγαρία 0-1 (56' Ποπόφ)

Νορβηγία - Αζερμπαϊτζάν 0-0

Σάββατο

Πολωνία - Γεωργία 4-0 (62' Μίλικ, 89', 92', 93' Λεβαντόβσκι)

Ιρλανδία - Σκωτία 1-1 (38' Γουόλτερς / 47' (αυτ.) Ο'Σέι)

Φινλανδία - Ουγγαρία 0-1 (82' Στίεμπερ)

Αρμενία - Πορτογαλία 2-3 (14' Πιτσέλι, 72' Μκοϊάν / 29' (πεν.), 55', 58' Ρονάλντο)

Γιβραλτάρ - Γερμανία (21:45)