Σούπερ Κέρκυρα!

Η βροχή που έπεφτε δεν σταμάτησε την Κέρκυρα να πετύχει και... βροχή από γκολ, 4-0, απέναντι στη Βέροια, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής στη Σούπερ Λίγκα. Με δύο γκολ του Μαρκόφσκι (5΄, 17΄), αυτογκόλ του Βεργώνη (22΄) και ένα από τον Κόντο (85΄), ο ΑΟΚ αύξησε σε 25 τους

βαθμούς του πανηγυρίζοντας την 7η νίκη του στο σύνολο και 6η εντός έδρας. Στους 30 βαθμούς έμεινε η Βέροια με 6 ήττες, εκ των οποίων οι 5 εκτός έδρας.Η Κέρκυρα ανέλαβε εξ αρχής την πρωτοβουλία των κινήσεων και με πρωταγωνιστή τον Μάρκο Μαρκόφσκι έφθασε κοντά στο γκολ μόλις στο 3ο λεπτό, όταν μετά από γύρισμα του Χαβίτο, αστόχησε σε κενή εστία. Ο φορ της Κέρκυρας πάντως ήταν σε θέση οφσάιντ δίχως να υποδειχθεί. Δύο λεπτά αργότερα (5΄), όμως ο Μαρκόφσκι άνοιξε το σκορ (1-0) με σουτ εκτός περιοχής και αφού η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι πριν καταλήξει στα δίχτυα.H συνέχεια ανήκε στη Βέροια, που για τα επόμενα 10 λεπτά έχει περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια της, χωρίς όμως να μπορεί να φτιάξει φάσεις μπροστά από την εστία της Κέρκυρας. Τελικά, το γκολ πέτυχαν πάλι οι νησιώτες, στο 17΄, με σκόρερ εκ νέου τον 28χρονο Σέρβο, Μάρκο Μαρκόφσκι: Ο Κόντος γύρισε στον Μαρκόφσκι, το πλασέ του οποίου έβγαλε ο Όστοϊτς λίγο πριν η μπάλα περάσει την γραμμή. Ο φορ της Κέρκυρας ήταν αυτός που πήγε ξανά πρώτος στην μπάλα και με δεύτερη προσπάθεια την έσπρωξε στα δίχτυα για το 2-0. Και πριν ακόμη συμπληρωθεί το πρώτο 25αλεπτο, το αυτογκόλ του Αλέξανδρου Βεργώνη επέτρεψε στην Κέρκυρα να προηγηθεί με 3-0: Από φάουλ που εκτέλεσε ο Χαβίτο, ο αμυντικός της Βέροιας με το κεφάλι έστειλε άθελα του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.Υπό βροχή και με ανέμους υψηλής έντασης συνεχίστηκε το β΄ μέρος στο ΕΑΚ Κέρκυρας. Παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες, η Βέροια ήταν πολύ καλή στην επανάληψη και έβαλε την Κέρκυρα στα καρέ της, χωρίς όμως να πετύχει έστω ένα γκολ στις τρεις πολύ καλές ευκαιρίες που δημιούργησε μέχρι το 65΄. Η πρώτη ήταν στο 46΄ όταν το σουτ από πλάγια θέση του Καλτσά έφυγε άουτ. Η δεύτερη στο 59΄ με πρωταγωνιστή πάλι τον Καλτσά, αλλά έδιωξε ο Σέτκους και η 3η στο 60΄ όταν ο Βεργώνης πήρε την κεφαλιά, με τον Σέτκους να διώχνει πολύ δύσκολα. Η Βέροια συνέχισε να βγαίνει στην επίθεση κι αντί να καταφέρει να μειώσει... τελικά δέχτηκε ένα τέταρτο γκολ στο 85΄, αυτή τη φορά μετά από σουτ εκτός περιοχής του Κόντου και την μπάλα να σκάει μπροστά από τον Καντιμοίρη.