Τα «λιοντάρια» της Αθλέτικ στον τελικό με ήρωα τον Μπερενγκέρ στην παράταση!

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο με γκολ του Άλεξ Μπερενγκέρ επικράτησε στην παράταση με 2-1 της Λεβάντε εκτός έδρας και πήρε την πρόκριση για τον 39ο τελικό της ιστορίας της.

Η Αθλέτικ πέτυχε μία ιστορική ανατροπή και προκρίθηκε στον τελικό του Copa del Rey, όπου θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα, επικρατώντας με 2-1 εκτός έδρας της Λεβάντε.

Οι Βάσκοι βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 στο 17ο λεπτό, όταν η Λεβάντε προηγήθηκε με τον Μάρτι. Αλλά

η Αθλέτικ ήταν καλύτερη και φάνηκε στην συνέχεια του αγώνα όπου κυριάρχησε, με αποτέλεσμα να κερδίσει πέναλτι στο 30ο λεπτό. Ο Ραούλ Γκαρσία δεν αστόχησε και έκανε το 1-1. Η Μπιλμπάο είχε τις ευκαιρίες για την νίκη που θα της έδινε την πρόκριση αλλά το 1-1 παρέμεινε ως το τέλος και ο ημιτελικός πήγε στην παράταση, μιας και το ίδιο σκορ υπήρχε στον πρώτο αγώνα.

Στην παράταση ο Άλεξ Μπέγενγκερ πέτυχε το «χρυσό» γκολ στο 112ο λεπτό, η Λεβάντε προσπάθησε να ισοφαρίσει για να πάρει την πρόκριση αλλά η Αθλέτικ κράτησε την νίκη και πήρε την πρόκριση στον 39ο τελικό της ιστορίας της.