Το αξέχαστο παιχνίδι του αρχηγού (vid)

Ο Νεκτάριος Αλεξάνδρου αποχαιρέτησε τον κόσμο του ΑΠΟΕΛ σε δημοσιογραφική διάσκεψη και στον αυριανό αγώνα κυπέλλου απέναντι στην Αγία Νάπα θα δώσει την τελευταία του παράσταση ως ποδοσφαιριστής-αρχηγός των γαλαζοκιτρίνων.

Ο Νεκτάριος έζησε αξέχαστες στιγμές, πανηγύρισε 19 τίτλους, μεγάλες προκρίσεις και έκανε το όνειρα του πραγματικότητα.

Το πιο σημαντικό του τέρμα ήταν το γκολ πέναλτι κόντρα στη Λυών στην πιο ιστορική στιγμή του κυπριακού ποδοσφαίρου.

Στη διαδικασία των πέναλτι ο αρχηγός πήρε την μπάλα και με ξερό σουτ νίκησε τον Γιορίς.

Ωστόσο το παιχνίδι που θα μείνει για πάντα χαραγμένο στη μνήμη του είναι άλλο. Ο αγώνας του 2ου γύρου με αντίπαλο την Ομόνοια την περίοδο 2008/09, το οποίο ήταν σημαντικό για την μετέπειτα πορεία και ιστορία των γαλαζοκιτρίνων. Ο αγώνας εντασσόταν στην 18η αγωνιστική και ο ΑΠΟΕΛ ήταν στο -3 από τον αιώνιο αντίπαλο του. Με νίκη θα σκαρφάλωνε στην κορυφή και με ήττα θα ήταν σε πολύ μειονεκτική θέση για τον τίτλο. Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς κέρδισε με 1-0 χάρη στο τέρμα του Νεκτάριου Αλεξάνδρου στο 59ο λεπτό και έβαλε τις βάσεις για τον τίτλο-σταθμό στην ιστορία του Συλλόγου.