Τριάρα Παναιτωλικού επί του ΟΦΗ

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναιτωλικό, ο οποίος δεν συνάντησε δυσκολίες κόντρα στον κακό ΟΦΗ στο Αγρίνιο, φτάνοντας στην επικράτηση με 3-1. Δύο γκολ από τον Κέβιν κι ένα από τον Κούσα για τους Αγρινιώτες. Απίστευτο αυτογκόλ από τον Κουτρουμάνο.

Χωρίς τον βασικό του τερματοφύλακα, Ράφαελ, παρατάχθηκε ο Παναιτωλικός κόντρα στον ΟΦΗ, την ώρα που οι Κρητικοί δεν κατάφεραν να συμπληρώσουν

18άδα, ταξιδεύοντας στο Αγρίνιο με 17 ποδοσφαιριστές. Η ομάδα του Χάβου κυριάρχησε πλήρως στο πρώτο μέρος, ενώ ενδεικτικό είναι το γεγονός πως η πρώτη τελική του ΟΦΗ καταγράφηκε στο 40 λεπτό με ένα ακίνδυνο σουτ του Ροβίθη.Στο 18' οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Μύγα, με την επιθετική τους κυριαρχία να μετουσιώνεται τελικά σε γκολ στο 34ο λεπτό. Ο Φωτάκης έκανε την σέντρα σουτ από τα δεξιά, μετά από κόντρες η μπάλα έφτασε στον Κέβιν, ο οποίος από κοντά την έσπρωξε στα δίχτυα του ΟΦΗ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναιτωλικό να μετρά 10 ευκαιρίες για γκολ έναντι μόλις μία των φιλοξενούμενων.Με την σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου σημειώθηκε η πιο απίστευτη φάση του αγώνα. Ο Κουτρουμάνος γύρισε την μπάλα από το κέντρο στον τερματοφύλακά του, ο οποίος δε μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ, με αποτέλεσμα αυτή να καταλήξει στα δίχτυα. Οι Κρητικοί ισοφάρισαν, όμως προσωρινά, καθώς 5 λεπτά αργότερα, ο Κούσας με κεφαλιά έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του.Σαν να μην έφτανε αυτό το γκολ για τον ΟΦΗ, στο 62ο λεπτό οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο τέρμα, "κλειδώνοντας" ουσιαστικά την νίκη. Ο Κέβιν χρίστηκε για δεύτερη φορά σκόρερ στο ματς, τελειώνοντας εξαιρετικά μια γρήγορη αντεπίθεση των Αγρινιωτών.Να σημειωθεί πως στα επίσημα του γηπέδου του Αγρινίου βρέθηκε και ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Βίτορ Περέιρα, για να παρακολουθήσει από κοντά τον Παναιτωλικό ενόψει της μεταξύ τους αναμέτρησης την ερχόμενη Κυριακή (18/1).Οι συνθέσεις:Παναιτωλικός: Στεφανάκος, Κουτρομάνος, Κέβιν (73' Σκαραμοτσίνο), Κούσας (82' Μαλεζάς), Μπεχαράνο, Άλβες, Καπέλ, Μαρτίνες, Μύγας (70' Παπουτσογιαννόπουλος), Εντζεγκέλε, ΦωτάκηςΟΦΗ: Αγριμάκης, Τριποτσέρης, Μπανούσης (82' ΚάλαΪτζιτς), Μονιάκης, Κουτσιανικούλης (69' Μανιδάκης), Ροβίθης, Φερνάντεθ, Λαμπρόπουλος, Στάθης, Μαραθιανός, Μακρής