ΒΟΛΕΙ Νίκες για τα φαβορί

Ανόρθωση, Ομόνοια, Παφιακός και ΑΕ Καραβά ήταν οι νικήτριες ομάδες των χθεσινών αγώνων της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος βόλεϊ ανδρών πρώτης κατηγορίας.

Μετά από τρεις ήττες, δυο στο πρωτάθλημα και μια στην Ευρώπη, η Ανόρθωση επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας φυσιολογικά στο «Θεμιστόκλειο» Αθλητικό Κέντρο στη Λεμεσό τον Καποδίστρια Εθνικό Λατσιών με 3 -0 και σκέφτεται τον επαναληπτικό αγώνα με τη Χάποελ Κφαρ Σαβά στο Ισραήλ. Στα δυο πρώτα σετ η Ανόρθωση δεν άφησε περιθώρια στους Λατσιώτες να αμφισβητήσουν την κυριαρχία της,

αφού τα κέρδισε με 25 -14 και 25 -13. Στο τρίτο σετ η χαλάρωση της Ανορθώσεως έδωσε την ευκαιρία στον Καποδίστρια Εθνικό Λατσιών να έχει σωστές επιλογές και να φανεί ανταγωνιστικός, αλλά η εμπειρία της τής έδωσε το σετ με 25 -23 και τη νίκη με 3-0.

Ο Παφιακός, αν και βρέθηκε πίσω με 1-0 σετ (25-22) στη Λευκωσία από τον ΑΠΟΕΛ, στη συνέχεια αντέδρασε και γύρισε το παιγνίδι νικώντας με 3-1 σετ. Κέρδισε εύκολα το δεύτερο σετ με 25-17, πιο δύσκολα πήρε προβάδισμα με 2-1 σετ (21-25), για να κερδίσει στο τέλος σχετικά εύκολα, αφού στο τέταρτο σετ επικράτησε με 25-19. Μια νίκη που διατηρεί την παφιακή ομάδα στην κορυφή της βαθμολογίας.

Εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Ομόνοια επί της Αναγέννησης Δερύνειας με 3-1 σετ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι, πήραν καθαρό προβάδισμα στα πρώτα δύο σετ και παρά το γεγονός ότι μείωσε η Δερύνεια στο τέταρτο και τελευταίο σετ, η Ομόνοια βρήκε τον τρόπο να καθαρίσει το ματς.

Σημαντική νίκη στο προσφυγικό ντέρμπι ιδιαιτεροτήτων στο «Σπύρος Κυπριανού» πέτυχε η Pokka ΑΕΚ Καραβά, κερδίζοντας τη Νέα Σαλαμίνα με 3-1, κάνοντας σημαντικό βήμα για την τετράδα. Αντίθετα η Νέα Σαλαμίνα δέχθηκε την ήττα μετά από τρεις νίκες. Στο πρώτο σετ ήταν καλύτερη η τυπικά γηπεδούχος Pokka ΑΕΚ Καραβά, που εκμεταλλευόμενη το μομέντουμ που απέκτησε σε κάποιο στάδιο κέρδισε με 25 -19 και ανέκτησε προβάδισμα 1 -0 στα σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» του Αυστραλού Λουκ Ρέινολτς αντέδρασαν στο δεύτερο σετ, κι αυτό είχε ως συνέπεια να το κερδίσουν με 21-25, μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι, ισοφαρίζοντας σε 1 -1. Στο τρίτο σετ η ομάδα της Pokka ΑΕΚ Καραβά ανέκτησε τα ηνία του αγώνα κερδίζοντας με 25 -16, εξασφαλίζοντας ψυχολογικό προβάδισμα. Η ομάδα του Καραβά μπήκε φουριόζα στο τέταρτο σετ κερδίζοντας με 25-18, εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3 -1.