Ξέσπασε η Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ άφησε πίσω της τον αποκλεισμό στο Champions League από τη Γιουβέντους και επικράτησε εκτός έδρας του Ανόβερο με 3-2, στην ύστατη προσπάθεια που κάνει, ώστε να επιστρέψει στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση του χρόνου.Παρά το επεισόδιο που είχε ο Ματς Χούμελς με τους φίλους των Βεστφαλών μετά από το 0-3 από τους "μπιανκονέρι" μεσοβδόμαδα, περίπου 10.000 φίλαθλοι της Μπορούσια ακολούθησαν την ομάδα και ξεχώρισαν ανάμεσα στους 49.000 θεατές του αγώνα.

Ήταν κι αυτοί,

μάλιστα, που πανηγύρισαν πρώτοι, όταν ο Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι είχαν νικήσει μόλις μία φορά στα 12 παιχνίδια που είχε αρχίσει βασικός ο αρχηγός τους, Λαρς Στιντλ, ωστόσο στη συγκεκριμένη αναμέτρηση αποδείχθηκε χρήσιμος, αφού ισοφάρισε σε 1-1 στο 31ο λεπτό και έδειξε τον τρόπο στους συμπαίκτες του.Η Μπορούσια δεν είχε συγκρότηση στο παιχνίδι της και κινδύνεψε αρκετές φορές, μέχρι που στο 55' ο Λεονάρντο Μπιτενκούρτ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άλλαξε τα πάντα. Οι παίκτες του Ταϊφούν Κορκούτ αποδιοργανώθηκαν πλήρως και με δύο αντεπιθέσεις, η Ντόρτμουντ βρήκε δύο γκολ. Στο 57' ο Σίντζι Καγκάβα πήρε την μπαλιά από τον Μάρκο Ρόις (ο οποίος είχε ένα δοκάρι στα τελευταία λεπτά) για το 2-1 και 4 λεπτά αργότερα έβγαλε μία εξαιρετική σέντρα με το εξωτερικό για τον Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος έφτασε τα 7 γκολ από τις αρχές Φεβρουαρίου. Ο Στιντλ επιχείρησε να "χαλάσει" την κατάρα του, σκοράροντας με ένα πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής, αλλά η ομάδα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου (αγωνίστηκε ως αριστερό μπακ) δεν γινόταν να χάσει αυτό το ματς.