«Ζωντανό» το Περού, κέρδισε έδαφος η Ουρουγουάη

Το Περού διατήρησε τις ελπίδες του για πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022 μετά την νίκη του με 1-0 επί της Βενεζουέλας.

«Χρυσός» σκόρερ για τους Περουβιανούς ο Κριστιάνο Κουέβα στο 35ο λεπτό, όταν εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας της Βενεζουέλας και με εξαιρετικό πλασέ έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές τρία λεπτά αργότερα, όταν αποβλήθηκαν ο Ρινκόν και οι γηπεδούχοι κράτησαν αυτή την πολύτιμη νίκη.

Το Περού ανέβηκε στην 7η θέση με 8 βαθμούς, δύο πίσω από την Κολομβία που είναι στην 5η θέση με 10 βαθμούς και η

οποία οδηγεί στον αγώνα μπαράζ.

Κέρδισε έδαφος η Ουρουγουάη

H Ουρουγουάη ήταν η μεγάλη κερδισμένη της ημέρας στα προκριματικά του Μουντιάλ στη ζώνη της Λατινικής Αμερικής.

Συνέτριψε με 4-2 την Βολιβία και σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση εκμεταλλευόμενη τις ισοπαλίες στις αναμετρήσεις του τρίτου Ισημερινού με τη Χιλή (0-0) και της πέμπτης πλέον Κολομβίας στην Παραγουάη.