Άντεξαν οι Μπλους

Οι Σέιντ Λούις Μπλους «έπιασαν» τους Ντιτρόιτ Ρεντ Ουίνγκς στους 33 βαθμούς κερδίζοντας τους με 3-2, αν και δέχθηκαν πίεση στα τελευταία λεπτά.

Αμφότερες οι ομάδες είναι στις υψηλές θέσεις της δυτικής περιφέρειας του NHL και ανήκουν στον κεντρικό της όμιλο. Για αυτό τα μεταξύ τους παιχνίδια έχουν ιδιαίτερη βαθμολογική σημασία.

Ο Johan Franzen έδωσε το προβάδισμα στα «κόκκινα φτερά», αλλά ο Alex Steen ισοφάρισε άμεσα στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Στα πρώτα τρία λεπτά της τρίτης, οι «μπλε» έφθασαν στο 3-1 με γκολ των David Backes και Patrick Berglund και στην συνέχεια «προστάτευσαν» το υπέρ τους σκορ.

Ο Danny Cleary μείωσε σε 3-2, 1:20 πριν την λήξη, αλλά ο σύλλογος του Ντιτρόιτ δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή και έμεινε στους 33 βαθμούς.