Νέα αποτυχία των «κεραυνών»

Οι Τάμπα Μπέι Λάιτνινγκ γνώρισαν εντός έδρας ήττα με 5-4 από τους Νιου Τζέρζεϊ Ντέβιλς και έμειναν πολύ μακριά από τους στόχους τους.

Οι «διάβολοι» προηγήθηκαν στο 28ο δευτερόλεπτο με τον Petr Sykora, ενώ ο Dainius Zubrus σημείωσε το 2-0 πέντε λεπτά αργότερα. Ωστόσο, οι Steve Downie και Blair Jones ισοφάρισαν σε 2-2 στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου.

Αν και πήραν ψυχολογικό προβάδισμα οι γηπεδούχοι, στο 56ο δευτερόλεπτο της δεύτερης περιόδου ο Zach Parise έδωσε πάλι το προβάδισμα στους Ντέβιλς. Μάλιστα, οι Ilya Kovalchuk και Adam

Henrique διαμόρφωσαν το 5-2 εντός του εικοσαλέπτου. Πρέπει να σημειωθεί ότι ο Mathieu Garon αντικατέστησε τον Dwayne Roloson στο 3-2, αλλά δεν μπόρεσε να σταματήσει τους φιλοξενούμενους.

Δύο γκολ του Steven Stamkos στην τρίτη περίοδο μείωσαν το σκορ στο 5-4, αλλά δεν αποδείχθηκαν αρκετά. Η ομάδα της Τάμπα έχασε ευκαιρίες, αλλά έμεινε στους 26 βαθμούς επιτρέποντας στον σύλλογο του Νιου Τζέρζεϊ να συμπληρώσει 31.