Νίκη για Champions League από Μάλαγα

Τη νίκη με 2-1 στο «Κορνέγια Ελ Πρατ» απέναντι στην Εσπανιόλ πήρε η Μάλαγα και έκανε σημαντικό βήμα για να… κουνήσει «σεντόνι».

Κάνοντας μεγάλη εμφάνιση στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, η Μάλαγα πήρε σπουδαία νίκη με 2-1 στο «Κορνέγια ελ Πρατ» απέναντι στην Εσπανιόλ και καθιερώθηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Ο Κουτίνιο στο 23’ άνοιξε το σκορ για τους Καταλανούς, ωστόσο στα τελευταία λεπτά οι Ανδαλουσιανοί, έφτασαν στην ανατροπή. Αρχικά

ο Φαν Νίστελροϊ ισοφάρισε στο 76’, με τον Ντεμικέλις στο 78’ να κάνει το 2-1 και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του.

Την ίδια ώρα, η Οσασούνα έφευγε νικηφόρα με 2-0 από την έδρα της Λεβάντε και έτσι βρέθηκε στις θέσεις της Ευρώπης. Ο Γκαρσία στο 16’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Νίνο στο 79’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα. Τέλος, η Αθλέτικ Μπιλμπάο, παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην Σπόρτινγκ Χιχόν. Ο Ντε Μάρκος στο 77’ άνοιξε το σκορ για τους Βάσκους, για να έρθει ο Λόρα στις καθυστερήσεις, να διαμορφώσει το τελικό 1-1.