Στην κορυφή η Λιόν

Στην πρώτη θέση του γαλλικού πρωταθλήματος βρίσκεται η Λιόν μετά τη νίκη της με 2-1 απέναντι στην Ντιζόν.Την δεύτερή της συνεχόμενη νίκη πήρε η Λιόν στο γαλλικό πρωτάθλημα με αποτέλεσμα να βρεθεί έστω και προσωρινά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.Η ομάδα του Ρεμί Γκαρντέ, πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ντιζόν με 2-1. Ο Γκοναλόν μόλις στο 7’ έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ, με τον Κοργκνέ να ισοφαρίζει στο 43’ για τους νεοφώτιστους. Ωστόσο, την τελευταία λέξη είπε ο Γκομίς στο 53’ που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.Εντυπωσιακή εμφάνιση
έκανε η πρωταθλήτρια Λιλ στο «Ζοφρουά Γκισάρ» απέναντι στην Σεντ Ετιέν και πήρε τη νίκη με 3-1. Οι «στεφανουά» μόλις στο 8’ μπήκαν μπροστά στο σκορ με αυτογκόλ του Ρόζεναλ και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το πρώτο ημίχρονο, παρά την αποβολή του Νέρι στο 35’.Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι πρωταθλητές έδειξαν τους λόγους για τους οποίους έφτασαν πέρυσι σε αυτή την επιτυχία και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Αζάρ κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ με τον Βέλγο να πετυχαίνει δύο γκολ (55’, 73’). Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Ομπράνιακ στο 86’.Συνεχίζει να παίρνει θετικά αποτελέσματα η Τουλούζ, η οποία επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας της Καέν με τέρμα του Καπουέ στις καθυστερήσεις. Την ίδια ώρα η Μπορντό έκανε ακόμα μία γκέλα στο γήπεδό της, καθώς παραχώρησε ισοπαλία χωρίς τέρματα στην Εβιάν.Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πήρε η Αζαξιό που επικράτησε με 3-1 της Βαλενσιέν στην Κορσική. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με τέρμα του Ντάνιτς στο 36’, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο με μία αντεπίθεση των γηπεδούχων, διάρκειας 15 λεπτών, κατάφερε να φτάσει στο τελικό 3-1, με δύο τέρματα του Σαμαριτανό (47’, 54’) και ένα του Ιλάν στο 58’.Τέλος Σοσό και Λοριάν αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο «Μπονάλ». Οι «σοσαλιέν» μπήκαν μπροστά στο σκορ με τέρμα του Μπουτίν στο 41’, με τους φιλοξενούμενους να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα στο 88’ με γκολ του Εμεγκάρα.Δείτε την βαθμολογία και το πρόγραμμα του γαλλικού πρωταθλήματος, πατώντας ΕΔΩ.