Αυτοκτόνησε ο Πανθρακικός

18:12 24/2/2012 - Πηγή: AEK365

Απογοητευτική ήταν στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του Πανθρακικού κόντρα στην Αναγέννηση Γιαννιτσών. Η ομάδα της Θράκης αν και βρέθηκε να προηγείται με 2-0 στο πρώτο 45λεπτο, στην επανάληψη κατάφερε να δεχτεί δύο τέρματα με αποτέλεσμα να "στραβοπατήσει" και να δώσει δικαίωμα στον Πλατανιά ώστε να απομακρυνθεί κι άλλο στην βαθμολογία της Football League.

Αρκετά δυνατά μπήκαν στο ματς οι Θρακιώτες με την ομάδα των Γιαννιτσών να δείχνει ανήμπορη να αντιδράσει. Ο Πανθρακικός κατάφερε

να ανοίξει το σκορ στο 23' με τον Βαγγελόπουλο για να έρθει έξι λεπτά αργότερα ο Μίνγκας και να κάνει το 2-0 δείχνοντας πως η ομάδα της Θράκης αναμένεται να έχει εύκολο έργο.

Στην επανάληψη η Αναγέννηση Γιαννιτσών κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση και να μειώσει στο σκορ μόλις στο 55' με τον Κυζιρίδη δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Ο Πανθρακικός προσπάθησε να κρατήσει το υπέρ του 2-1 και το κατάφερε για 82 λεπτά αφού ο Τζεβελέκης ισοφάρισε. Το ματς έληξε ισόπαλο με τον Πανθρακικό να κάνει το "στραβοπάτημα".

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Αποστόλου, Αποστολίδης, Τσικνίδης, Τέλλος, Σπαθάρας, Σερέτης, Μπαξεβάνος (81' Τζεβελέκης), Ντατίδης, Κυζιρίδης, Στεργίδης (90' Καρπούζης), Γιόνδης (19' Στεφανίδης).

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Κουτσόπουλος, Στάθης, Χρήστου, Σαρακατσάνος, Βαγγελόπουλος, Μακρυδημήτρης (84' Μπέλιτς), Μπαλού (57' λ.τ Λιαπάκης), Μίνγκας (71' Χλωρός), Πόνσε, Μπαϊκαρά, Κοντογουλίδης.