22:02 7/4/2012 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1'- 31η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μονπελιέ- Σοσό: 2-1
(Μπαλχαντά 4', καμαρά 55'- Μαϊγκά 28')
Σημαντικό τρίποντο πήρε η Μονπελιέ, καθώς επικράτησε με 2-1 της Σοσό κι άφησε την Παρί τρεις βαθμούς πίσω της.
Ιδανικό ξεκίνημα έκανε η Μονπελιέ στο ματς, καθώς πήρε κεφάλι στο σκορ από το 4ο κιόλας λεπτό με τον Μπελχαντά.
Η Σοσό ωστόσο κατάφερε να ισοφαρίσει στο 28ο λεπτό με τον Μαϊγκά, αλλά ο Καμαρά με ένα γκολ στο 55ο λεπτό έδωσε τη σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Ντιζόν- Νανσί:

0-2
(Τραορέ 6', 84')
Την 4η σερί νίκη της πέτυχε η Νανσί που επικράτησε με 2-0 της Ντιζόν.
Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η Νανσί, η οποία άνοιξε το σκορ στο 6ο μόλις λεπτό με τον Τραορέ.
Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο 84ο λεπτό και πάλι ο Τραορέ.

Μπρεστ- Λιλ: 3-1
(Νταφ 5', Γκρουγί 10' πεν., Αλφονς 52'- Παγιέ 26')
Φρένο στο σερί των τριών νικών της Λιλ έβαλε η Μπρεστ, ο ποία την κέρδισε με 3-1.
Καταιγιστική στα ρώτα λεπτά η Μπρεστ, αιφνιδίασε τη Λιλ και άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Νταφ.
Στο 10' οι γηπεδούχοι έκαναν 2 τα τέρματά τους με το πέναλτι του Γκρουγί.
Η Λιλ μείωσε με τον Παγιέ στο 26ο λεπτό, άλλα ο Αλφόνς στο 52' έκανε το τελικό 3-1. Η Λιλ έμεινε με 10 παίκτες στο 69' λόγω αποβολής του Ντε Μέλο.

Αζαξιό- Σεντ Ετιέν: 1-1
(Μεντζνί 79' Πονγκόλ 72')
Χωρίς νίκη για 4ο σερί ματς έμεινε η Σεντ Ετιέν, που κόλλησε στο 1-1 με την Αζαξιό.
Η Σεντ Ετιέν κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 72ο λεπτό με τον Σιναμά Πονγκόλ, αλλά 7 λεπτά αργότερα ο Μεντζανί έφερε το ματς στα ίσια για την Αζαξιό.

Εβιάν- Ρεν: 1-3
(Λερουά 34'- Χαντζί 47', Πιτρόιπα 88', Αρντίνγκ 90+2')
Στις νίκες μετά από 4 ματς επέστρεψε η Ρεν, που νίκησε με 3-1 την Εβιάν και κάνει αγώνα δρόμου για να προλάβει την Ευρώπη.
Η Εβιάν ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε με τον Λερουά στο 34ο λεπτό.
Η Ρεν ωστόσο κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Χαντζί στο 47ο λεπτό και έκανε το 2-1 με τον Πιτρόιπα στο 88. το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Ερντίνγκ.

Βαλενσιέν- Τουλούζ: 2-0
(Ντάνιτς 63', Σαμασά 89' πεν.)
Δεύτερη σερι ήττα υπέστη η Τουλούζ, καθώς έχασε με 2-0 από τη Βαλενσιέν και δεν κατάφερε να πιάσει τετράδα.
Η Τουλούζ έμεινε με 10 παίκτες από το 43ο λεπτό, καθώς αποβλήθηκε ο Ταμπανού.
Η Βαλενσιέν άνοιξε το σκορ στο 63ο λεπτό με τον Ντάνιτς και έκανε το τελικό 2-0 με πέναλτι του Σαμασά στο 89'.
Η Τουλούζ έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει στις καθυστερήσεις, καθώς ο Σισοκό έχασε πέναλτι.