Ανέβηκε και... μαθηματικά

22:35 1/8/2011 - Πηγή: AEK365
FOOTBALL LEAGUE PLAY OFF 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σε ένα παιχνίδι τυπικού χαρακτήρα ο ΟΦΗ κέρδισε με 2-1 τον Διαγόρα Ρόδου στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης και έτσι «σφράγισε» και μαθηματικά την άνοδό του στη Σούπερ Λιγκ. Το ματς πιο πολύ έμοιαζε με... προετοιμασίας, καθώς και οι δύο ομάδες ήταν αδιάφορες. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς πολλές ευκαιρίες και με παιχνίδι κέντρου στο μεγαλύτερο μέρος του. Στο δεύτερο
μέρος ο ΟΦΗ ανέλαβε τον έλεγχο του ματς και κατάφερε στο 58' να προηγηθεί με γκολ από πλασέ του Παπουλή, που εκμεταλλεύτηκε πολύ ωραία πάσα του Ρούσεφ. Η συνέχεια ανήκε και πάλι στους Κρητικούς, καθώς στο 72' ο Ουκάρ εκτέλεσε κόρνερ για τον Τάντιτς, αυτός έκανε σουτ με τον Τυρέλη να αποκρούει με τα πόδια και τον Ρούσεφ να παίρνει το «ριμπάουντ» και με πλασέ να «γράφει» το 2-0. Από την πλευρά του ο Διαγόρας το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει, πέντε λεπτά αργότερα, στο τελικό 2-1 με ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ του Χατζηκοσμά. Διαγόρας: Τυρέλης (78' Μανώλαγκας), Πεταυράκης, Αυγενικού, Μπαούρης, Φράγκος (82' Χατζημανώλης), Χατζηκοσμάς, Χατζηπέτρος, Μαριεττάκης, Μαλλιάκας, Καρπαθάκης, Πουλόπουλος (87' Καραγιάννης) ΟΦΗ: Κασμερίδης, Γαλανόπουλος, Μπουλούτ, Κάλαϊτζιτς (80' Ρόβας), Ζαχαράκης, Ρούσεφ (87' Καμπάνταης), Γεωργίου, Παπουλής, Ουκάρ, Τάντιτς (73' Βερόν), Κατσικογιάννης