18:04 12/1/2014 - Πηγή: AEK365

PREMIER LEAGUE-21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΤΟΟΥΚ-ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: 3-5
Γήπεδο: Μπριτάνια

Την πορεία πρωταθλητισμού που κάνει φέτος, συνέχισε η Λίβερπουλ, που πέρασε με 5-3 από την έδρα της Στόουκ.

Η Λίβερπουλ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στο 5ο μόλις λεπτό μετά από σουτ του Σισοκό, ο Σόκρος έστειλε την μπάλα κατά λάθος στα δίχτυα της ομάδας του για το1-0. Οι «κόκκινοι» πέτυχαν και το 2-0 στο 32ο λεπτό, καθώς μετά από γέμισμα του Σκρτελ, ο Γουίλσον έκανε λάθος γύρισμα και ο Σουάρες από κοντά νίκησε τον

Μπάτλαντ. Η Στόουκ ανέβασε στροφές από εκεί και πέρα και στο 39' ο Κράουτς με μια όμορφη κεφαλιά μείωσε σε 2-1. Μάλιστα πριν την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι έφεραν στα ίσα το ματς, καθώς στο 45' ο Τσάρλι Άνταμ με τρομερό σουτ έγραψε το 2-2.

Η Λίβερπουλ κέρδισε πέναλτι στο 50ο λεπτό σε ανατροπή του Στέρλινγκ από τον Γουίλσον και ο Τζέραρντ από τα 11 μέτρα, έγραψε το 3-2, ενώ στο 71' ο Στάριτζ έδωσε για τον Σουάρες, που με τρομερό τελείωμα έκανε το 4-2. Στο 85ο λεπτό ο Γουόλτερς μείωσε σε 4-3 για τη Στόουκ, αλλά δύο λεπτά μετά ο Στάριτζ έκανε το τελικό 5-3.

Μάλιστα στο 89ο λεπτό ο Κράουτς είχε δοκάρι για τη Στόουκ.

ΣΤΟΟΥΚ: Μπάτλαντ, Κάμερον, Σόκροος, Γουίλσον, Πιέτερς, Γουόλτερς, Ενζονζί (81' Άιρλαντ), Άνταμ, Γουίλαν, Αρναούτοβιτς, Κράουτς

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Τζόνσον, Σισοκό, Σκρτελ, Τουρέ, Λούκας, Χέντερσον, Τζέραρντ, Στέρλινγκ, Κουτίνιο (66' Στάριτζ), Σουάρες

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ-ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: 0-2
Γήπεδο: Σεντ Τζέιμς Παρκ

Κορυφή έπιασε η Σίτι, που πέτυχε τεράστια νίκη με 2-0 μέσα στην έδρα της Νιούκαστλ.

Η Σίτι μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στο 8', ο Σίλβα άνοιξε αριστερά στον Κολάροφ, εκείνος έβγαλε τη σέντρα και ο Τζέκο σαν σε προπόνηση με πλασέ άνοιξε το σκορ. Στο 35' ο Τιοτέ με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χαρτ, αλλά ο ρέφερι ακύρωσε το γκολ καθώς τρεις παίκτες της Νιούκαστλ ήταν σε θέση οφσάιντ. Πάντως ακόμη και στο ριπλέι δεν έγινε ξεκάθαρο το αν κάποιος από αυτούς επηρέαζε τον Χαρτ και όλη τη φάση.

Στο 54ο λεπτό ο Νεγρέδο αστόχησε από πολύ καλή θέση, ενώ στο 55' ο Κρουλ είπε όχι σε κεφαλιά του Ισπανού φορ. Στο 58' ο Χαρτ είπε όχι σε σουτ του Καμπάιγ από πολύ μακριά, ενώ στο 67' το νέο σουτ του Γάλλου, έφυγε μόλις άουτ. Στο 69' ο Χαρτ έδιωξε δύσκολα με τα πόδια το σουτ του Ρεμί, ενώ στο 84' η κεφαλιά του Φερναντίνιο σταμάτησε στο δοκάρι του Κρουλ. Στο 87' ο Τέιλορ έκοψε πάνω στη γραμμή το σουτ του Νεγρέδο, ο οποίος όμως στο 90+5΄έκανε το 2-0.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Κρουλ, Σ.Τέιλορ, Γιανγκά-Εμπιβά (82' Αϊνταρά), Γουίλιαμσον, Σαντόν, Καμπάιγ, Τιοτέ, Ανίτα (73' Σισέ), Σισοκό, Γκουφράν (82' Μπεν Αρφά), Ρεμί

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Χαρτ, Ζαμπαλέτα, Κομπανί, Ντεμικέλις, Κολάροφ, Τουρέ (60' Γκαρθία), Φερναντίνιο, Νασρί (80' Μίλνερ), Σίλβα, Τζέκο (53' Νάβας), Νεγρέδο