Ασταμάτητος ο Βαβρίνκα

11:18 28/1/2015 - Πηγή: AEK365

Σε αγώνα που κράτησε 2 ώρες και 4 λεπτά, ο Σταν Βαβρίνκα επιβλήθηκε κατά κράτος του Κέι Νισικόρι και με 3-0 σετ (6-3, 6-4, 7-6) προκρίθηκε στα ημιτελικά του Australian Open.
Ο Ελβετός τενίστας, νούμερο 4 στη παγκόσμια κατάταξη, συμπλήρωσε τρεις νίκες σε τέσσερις αναμετρήσεις με τον Νισικόρι και συνεχίζει τη προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου που κατέκτησε τη περασμένη σεζόν στο Open της Αυστραλίας.
Ο Νισικόρι παραδόθηκε

άνευ όρων στα δυο πρώτα σετ αλλά στο τρίτο σετ ξεκίνησε με οκτώ συνεχόμενους πόντους πριν ο Βαβρίνκα αντεπιτεθεί. Τα πάντα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ όπου το 6-1 έγινε 6-6 με τον Νισικόρι να έχει τις μπάλες στα χέρια του, αλλά ένα drop shot στο φιλέ έδωσε στον Βαβρίνκα το έκτο ματς πόιντ του και ο Ελβετός με τον 20ο άσο του πήρε τη νίκη και μαζί τη συμμετοχή, για 3η φορά, σε ημιτελικό Grand Slam.
Αντίπαλος του Βαβρίνκα ο νικητής της αναμέτρησης Τζόκοβιτς-Ράονιτς.