18:54 6/2/2013 - Πηγή: AEK365

ΚΟΠΑ ΑΦΡΙΚΑ- ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΜΑΛΙ- ΝΙΓΗΡΙΑ: 1-4
Γήπεδο: Μόουσες Μαμπχίντα

Πλάκα έκανε στο Μάλι η Νιγηρία, που κέρδισε με 4-1 και πήρε την πρόκριση στον τελικό του Κόπα Άφρικα.

Η Νιγηρία μπήκε πολύ δυνατά και άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό με τον Ετσιεχίλε, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Ιντέγιε έκανε το 2-0. η Νιγηρία συνέχισε να πιέζει και έκανε το 3-0 με τον Εμενίκε στο 44', ενώ στο 60' ο Μούσα έγραψε το 4-0.

ΜΑΛΙ: Σαμασά, Ταμπουρά, Ντιαβαρά, Ν'Ντιαγέ,

Βαγκουέ, Κεϊτά (67' Σο), Σισοκό (56' Ντοαμπατέ), Μ.Τραορέ, Κ.Τραορέ, Μ.Σαμασά, Μαϊγκά (46' Ντιαρά)

ΝΙΓΗΡΙΑ: Ενιεάμα, Ετσιεχίλε, Αμπρόουζ (81' Γιόμπο), Ομερουό, Ομποαμπόνα, Μίκελ, Μόουσες (53' Μούσα), Μπα, Ιντέγιε (72' Ουζοένγι), Ονάζι, Εμενίκε.

ΜΠΟΥΡΚΙΝΑ ΦΑΣΟ- ΓΚΑΝΑ: 1-1 (3-2 πεν.)
Γήπεδο: Μπομπέλα

Στον τελικό του Κόπα Άφρικα θα αγωνιστεί η Μπουρκίνα Φάσο που νίκησε με 3-2 στα πέναλτι.

Η Γκάνα πίεσε από την αρχή και άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με το πέναλτι του Βακασό, ωστόσο στο 60' ο Μπάντσε έφερε στα ίσα το ματς. Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στα πέναλτι όπου η Μπουρκίνα Φάσο κέρδισε με 3-2. Μάλιστα η Μπουρκίνα Φάσο είχε χάσει και τον Πιτρόιπα με κόκκινη στο 107'

Μ.ΦΑΣΟ: Σουλαμά, Παναντεντιγκιούρι, Κονέ, Κουλιμπαλί, Τραορέ, Α.Τραορέ, Καμπορέ, Κόφι (90+2' Τραορέ), Πιτρόιπα, Νταγκανό.

ΓΚΑΝΑ: Νταουντά, Πάντσιλ (10' Ασάντι), Βορσά, Αφούλ, Μπογιέ, Ασαμόα, Αντομά, Βακασό (102' Κλότεϊ), Ραμπιού, Μπαντού, Γκίαν.