01:57 21/8/2012 - Πηγή: AEK365

LA LIGA- 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΡΕΑΛ ΣΑΡΑΓΟΣΑ- ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: 0-1
Γήπεδο: Ρομαρέδα
Κακό ξεκίνημα έκανε η Σαραγόσα του Μανόλο Χιμένεθ, καθώς γνώρισε την ήττα με 1-0 μέσα στην έδρα της από τη Βαγιαδολίδ.
Η Σαραγόσα μπήκε πιο δυνατά στο ματς και απείλησε με τα διαδοχικά σουτ των Απόνιο και Μοντάνιες, τα οποία δε βρήκαν στόχο, ενώ στο 24' ο Όσκαρ σούταρε

άσχημα από το ύψος του πέναλτι μετά από γύρισμα του Ρουκάβινα από δεξιά.
Στο 35ο λεπτό ο Γκέρα έχασε το άχαστο εξ επαφής, ενώ στο 43ο λεπτό το σουτ του Έμπερτ πέρασε άουτ.
Δύο λεπτά αργότερα ήρθε και το γκολ για τη Βαγιαδολίδ. Ο Όσκαρ συνδυάστηκε όμορφα με τον Ομάρ και τελείωσε ιδανικά τη φάση, πλασάροντας τον Ρομπέρτο
Η Σαραγόσα μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 47ο λεπτό ο Χάιμεαναγκάστηκε σε εντυπωσιακή επέμβαση μετά από κεφαλιά του Πόστιγκα, ενώ και στο 51' ο γκολκίπερ της Βαγιαδολίδ απομάκρυνε το σουτ του Πορτογάλου.
Η Βαγιαδολίδ είχε τη μεγάλη ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματά της στο 69', αλλά ο Βίκτορ Πέρες νικήθηκε σε πέναλτι από τον Ρομπέρτο. Την εσχάτη των ποινών είχε κερδίσει ο Έμπερτ από τον Απόνιο.
Από τη μεριά της η Σαραγόσα έχασε σημαντική ευκαιρία στο 75', με τον Πόστιγκα να κάνει το σουτ και τον Μοντάνιες να διώχνει με την... πλάτη!
Τελευταία καλή φάση του ματς ένα σουτ του Απόνιο στο 83' που πέρασε άουτ.
ΣΑΡΑΓΟΣΑ: Ρομπέρτο, Παρέδες. Ομπράντοβιτς 73' Βίλτσες), Άλβαρο, Αμπραχάμ. Ζουκουλίνι (56' Αράνδα), Ρομαρίκ (46' Χοσέ Μάρι), Απόνιο, Μοντάνιες, Οριόλ, Πόστιγκα.
ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Χάιμε, Ρουκάβινα, Ρουέδα, Βαλιέντε, Μπαλενθιάγα, Πέρες, Ρούμπιο (78' Σάστρε), Όσκαρ, Έμπερτ (87' Λόλο), Ομάρ, Γκέρα