LIGUE 1 24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Γκινγκάμπ-Ρεμς: 1-2
(Αλιουί 62'-Φορτέ 69'. Αγιτέ 72')

Μεγάλο διπλό με 2-1 επί της Γκινγκάμπ πέτυχε η Ρεμς και βλέπει ακόμη κι Ευρώπη.

Στο 62ο λεπτό ο Αλιουί έκανε το 1-0 για την Γκινγκάμπ, αλλά στο 69' ο Φορτέ ισοφάρισε και στο 72' ο Αγιτέ έδωσε τη νίκη στη Ρεμς.

Βαλενσιέν-Νις: 2-1
(Ντουμπιά 26', Ματζέεντ 88'-Μαουπάι 75')

Ανάσα πήρε η Βαλενσιέν που επικράτησε με 2-1 της Νις.

Η Βαλενσιέν άνοιξε

το σκορ στο 26ο λεπτό με τον Ντουμπιά αλλά στο 75' ο Μαουπάι έκανε το 1-1. Τη νίκη στη Βαλενσιέν έδωσε ο Ματζεέντ στο 88ο λεπτό.

Λιλ-Σοσό: 2-0
(Καλού 3', Μέντες 90+3')

Στην 3η θέση επέστρεψε η Λιλ, που επικράτησε της Σοσό με 2-0.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Καλού έκανε το 1-0 για τη Λιλ και στο 90+3' ο Μέντες έκανε το 2-0.

Μονπελιέ-Εβιάν: 1-1
(Καμπελά 44'-Μπεριγκό 32')

Στο 1-1 έμειναν Μονπελιέ κι Εβιάν και μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Η Εβιάν άνοιξε το σκορ με τον Μπεριγκό στο 32ο λεπτό, αλλά στο 44' ο Καμπελά έκανε το 1-1. Η Μονπελιέ έχασε τον Τιενέ στο 68' με κόκκινη κάρτα,

Αζαξιό-Ρεν: 3-1
(Φατί, 18', Αντρέ 37', Καβαλι 77'-Ντουκουρέ 33')

Επιτέλους νίκη για την Αζαξιό, που επικράτησε με 3-1 της Ρεν.

Η Αζαξιό άνοιξε το σκορ με τον Φατί στο 18ο λεπτό, ενώ στο 3' ο Ντουκουρέ έφερε στα ίσα το σκορ. Στο 37' ο Αντρέ έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την Αζαξιό, ενώ στο 77' ο Καβάλι έκανε το 3-1.

Μαρσέιγ-Μπαστιά 3-0
(13', 25' Παγιέτ, 55' Ζινιάκ)

Με πρωταγωνιστή τον Γάλλο εξτρέμ Ντιμιτρί Παγιέτ, η Μαρσέιγ επέστρεψε στις επιτυχίες κερδίζοντας στο "Βελοντρόμ" 3-0 την Μπαστιά και βρίσκεται δυο βαθμούς πίσω από την 4η θέση που οδηγεί στο Europa League. Ο Παγιέ σκόραρε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική όταν στο13' αξιοποίησε ασίστ του Ζινιάκ για να κάνει το 1-0 και 12 λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της Μαρσέιγ φτάνοντας τα 7 γκολ στην Ligue 1. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Αντρέ Πιέρ Ζινιάκ δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Γάλλο στράικερ να φτάνει τα 11 γκολ στο πρωτάθλημα. Η Μπαστιά προερχόταν από δυο συνεχόμενες εντός έδρας νίκες αλλά σήμερα ηττήθηκε και μετά από 24 αγωνιστικές δεν έχει νίκη μακριά από την έδρα της.