19:13 2/5/2015 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΡΟΣ-ΠΛΕΙ ΟΦ-7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΕΚ-Απόλλων Λ.: 2-0
(Μυτίδης 47', Μοντέιρο 90+3')

Κάνοντας αρκετά καλό παιχνίδι η ΑΕΚ κατάφερε και νίκησε μέσα στην έδρα της τον Απόλλωνα με 2-0. Τα γκολ πέτυχαν οι Μυτίδης στο 47' και Μοντέιρο στο 90' + 3'. Μέτριο το θέαμα στο πρώτο μέρος, αρκετά καλό παιχνίδι στην επανάληψη. Μετά το γκολ του Μυτίδη και οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να σκοράρουν. Μάλιστα ο Απόλλωνας

είχε σκοράρει στο 71', όμως ο βοηθός Ιωάννης Λαζάρου το ακύρωσε λανθασμένα ως οφσάιντ. Με δέκα τελείωσε το παιχνίδι ο Απόλλωνας λόγω αποβολής του Σανγκόι στο 83'.

ΑΠΟΕΛ-Ομόνοια: 3-2
(Ντε Βισέντι 37' πεν., Αλεξάνδρου 59', Τζεμπούρ 90+4'-Ασίς 54', 56')

Φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου είναι το ΑΠΟΕΛ, που επικράτησε 3-2 της Ομόνοιας, σε ένα ντέρμπι με αρνητικό πρωταγωνιστή τον διαιτητή Αντώνη Χριστοδούλου, ο οποίος χάλασε τον αγώνα στο πρώτο ημίχρονο με τις αποφάσεις του.

Πολύ καλύτερο το δεύτερο ημίχρονο, με την Ομόνοια να ανατρέπει το προβάδισμα των γαλαζοκιτρίνων με δύο γκολ του Νούνο Ασίς, όμως το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει τη νίκη με γκολ του Τζεμπούρ στο φινάλε το αγώνα. Νωρίτερα είχαν σκοράρει για τους επίδοξους πρωταθλητές οι Ντε Βινσέντι και Αλεξάνδρου.