Ντεμπούτο με νίκη

21:26 13/12/2014 - Πηγή: AEK365

Με πρωταγωνιστές τον Μάικλ Έρικ, που έκανε ντεμπούτο στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ και πετυχαίνοντας το καλάθι που έκρινε τον αγώνα, και τους συμπατριώτες του Αμερικανούς Ελάιζα Τζόνσον, Φρανκ Ρόμπινσον, ο Πανελευσινιακός πέτυχε πολύτιμη βαθμολογικά νίκη στο κλειστό της Ήλιδας επί του Κοροίβου (74-73).

Πολύτιμης βαθμολογικά γιατί ήταν η τέταρτη των «σταχυοφόρων» στην Basket

League ΣΚΡΑΤΣ και η δεύτερη μακριά από την Ελευσίνα. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Τζόνσον αστόχησε σε προσπάθεια για σουτ, ο Ρόμπινσον πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά δεν βρήκε και εκείνος στόχο. Ο Έρικ πήρε το νέο επιθετικό ριμπάουντ και πέτυχε το νικητήριο καλάθι για τον Πανελευσινιακό (74-73) 7'' πριν την λήξη του ματς. Με την εκπνοή της αναμέτρησης ο Σάσα Βασίλιεβιτς, ο οποίος στο παρελθόν έχει δώσει νίκες με μπάζερ μπίτερ στον Κόροιβο, αστόχησε σε σουτ δύο πόντων από την γωνία.

Οι «σταχυοφόροι» είχαν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα και προηγήθηκαν με 25-20 λίγο πριν το 12'. Οι γηπεδούχοι, όμως, απάντησαν με σερί 15-0 με δύο τρίποντα του Νίκου Αγγελόπουλου και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (35-25) 3' και 33'' πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που τελείωσε με σκορ 40-32 για τον Κόροιβο.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου, με τους Ντέιβις, Μάρσαλ, Ρούμπιο και Αγγελόπουλο πρωταγωνιστές και το δεκάλεπτο τελείωσε με τον Κόροιβο στο +7 (60-53). Με σερί 10-0 από τέλη της τρίτης περιόδου, όμως, ο Πανελευσινιακός προσπέρασε με 61-60 λίγο πριν το 33'. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 6-0 και προηγήθηκαν με 66-61 λίγο πριν το 35' και με 69-63 με τρίποντο του Ντέιβις λίγο πριν το 36'.

Οι «σταχυοφόροι», ωστόσο, με δύο καλάθια του Ρόμπινσον και πέντε σερί πόντους του Τζόνσον (τρίποντο και καλάθι) προσπέρασαν με 72-71 1' και 47'' πριν το τέλος της αναμέτρησης. Με δύο βολές του Ντιν Γκάρτ, ο Κόροιβος πήρε το προβάδισμα (73-72) με 17'' να απομένουν για την λήξη, όμως, την τελευταία λέξη είπε ο Έρικ του Πανελευσινιακού.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 40-32, 60-53, 73-74.