LIGUE 1- 12η Αγωνιστική

Γκινγκάμπ-Μπαστιά: 1-0
(Γιαταμπαρέ 31'-Γκραντέλ 60')

Σημαντική νίκη με 1-0 για την Γκινγκάμπ κόντρα στην Μπαστιά.

Ο Γιαταμπαρέ άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό για την Γκινγκάμπ που κράτησε ως το τέλος.

Λιλ-Σεντ Ετιέν: 1-1
(Φρέι 16'-Γκραντέλ 60')

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Λιλ και Σεντ Ετιέν.

Στο 16ο λεπτό ο Φρέι έκανε το 1-0 για τη Λιλ αλλά στο 60'

ο Γκραντέλ έκανε το 1-1 στο 72' η Λιλ έχασε πέναλτι με τον Οριζί, όπως και η Σεντ Ετιέν στο 85' με τον Γραντέλ.

Μονπελιέ-Εβιάν: 2-0
(Μπεριγκό 32', Μονιέ 90')

Τη νίκη με 2-0 πήρε η Μονπελιέ κόντρα στην Εβιάν.

Στο 32ο λεπτό ο Μπεριγκό έβαλε μπροστά στο σκορ τη Μονπελιέ, ενώ ο Μονιέ έκανε το 2-0 στο 90'.

Νις-Λιόν: 1-3
(Πιέλ 51', Μάλμπρανκ 65', Λακαζέτ 80', 90+4')

Σημαντικό διπλό με 3-1 πήρε η Λιόν μέσα στη Νις.

Το σκορ άνοιξε η Νις με τον Πιέλ στο 51' αλλά ο Μάλμπρανκ έφερε στα ίσα το σκορ στο 65' και ο Λακαζέτ με δύο γκολ σε 80' και 90+4' έκανε το 3-1.

Μετς-Καέν: 3-2
(Μαϊγκά 10', 60', Μαλουντά 90' πεν.-Καλβέ 66', Κεϊτά 84')

Τη νίκη με 3-2 πανηγύρισε η Μετς σε μια ματσάρα με την Καέν.

Στο 10ο μόλις λεπτό ο Μαϊγκά έκανε το 1-0 για την Μετς, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε και το 2-0 στ 50'. Στο 66' ο Καλβέ μείωσε σε 2-1 και ο Κεϊτά έκανερ το 2-2 στο 84'. Στο 89' αποβλήθηκε ο Γαχία της Καέν που έκανε πέναλτι και ο Μαλουντά από τα 11 μέτρα έκανε το 3-2 για τη Μετς.

Λοριάν-Παρί Σεν Ζερμέν 1-2
(42' Γκερέιρο/ 60' Καβάνι, 68' Μπαεμπέκ)

Στο "Stade du Moustoir", η Παρί Σεν Ζερμέν τα βρήκε σκούρα κόντρα στη Λοριάν και χρειάστηκαν οι αλλαγές του Μπλαν στην επανάληψη για να έρθει το "τρίποντο" λίγες μέρες πριν το παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ για το Τσάμπιονς Λιγκ.
Η Λοριάν προηγήθηκε τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, όταν έπειτα από αποτυχημένη επιθετική προσπάθεια της Παρί, οι γηπεδούχοι ξεδιπλώθηκαν ωραία στον αγωνιστικό χώρο, η μπάλα έφτασε στον Τζόρνταν Αγιού που έδωσε στον Πορτογάλο αμυντικό Ράφαελ Γκερέιρο που από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 1-0. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, η Παρί έφτασε στην ισοφάρισή όταν ο Λαβέτσι με τον Μότα άλλαξαν τη μπάλα και ο τελευταίος βρήκε τον Καβάνι που με διπλή προσπάθεια νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 1-1. Δυο λεπτά αργότερα, ο Μπλαν πέρασε στο παιχνίδι τον Βεράτι και τον Μπαχεμπέκ οι οποίοι έμελε να κρίνουν τον τελικό νικητή. Στο 68' από τη σέντρα ο Βεράτι έβγαλε βαθιά μπαλιά, ο Μπαεμπέκ τσίμπησε τη μπάλα με τον κεφάλι προλαβαίνοντας την έξοδο του τερματοφύλακα και πλάσαρε για το τελικό 1-2 που φέρνει τη Παρί στο -1 από τη πρωτοπόρο Μαρσέιγ που παίζει τη Κυριακή με τη Λανς.