17:58 18/1/2015 - Πηγή: AEK365

EREDIVISIE- 18η Αγωνιστική

Φέγενορντ-Τβέντε 3-1
(37' Ίμερς, 59' Τόρνστρα, 62' Μποτιούς/ 51' Ένγκελαρ)
Σταθερά στη 3η θέση βρίσκεται η Φέγενορντ που σήμερα επικράτησε δύσκολα στο "Ντε Κάιπ" της Τβέντε με 3-1. Στο 36' οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι με τον Καζίμ Ρίτσαρντς αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Ολλανδός μεσοεπιθετικός Λεξ Ίμερς βρήκε στόχο για το 1-0.
Στην επανάληψη, η Τβέντε έφερε το ματς στα ίσια

με γκολ του Ορλάντο Ένγκελαρ στο 51ο λεπτό αλλά η Φέγενορντ κατάφερε να "καθαρίσει" το παιχνίδι μέσα σε τρία λεπτά. Στο 59' ο Ολλανδός μέσος Γενς Τόρνστρα έκανε το 2-1 και στο 62ο λεπτό ο εξτρέμ Μποτιούς διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Ουτρέχτη-Χέρενφεν 1-2
(90' Γιάνσεν/ 41' Σλάγκβερ, 64' Λάρσον)
Για τέταρτη σερί αγωνιστική η Χέρενφεν παραμένει αήττητη καθώς πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη 2-1 στην έδρα της Ουτρέχτης. Τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Σλάγκβερ έκανε το 0-1 και στο 64ο λεπτό ο Λάρσον έβαλε τις βάσεις για την 6η νίκη της Χέρενφεν στο πρωτάθλημα. Το μόνο που κατάφερε η Ουτρέχτη ήταν να μειώσει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Βίλεμ Γιάνσεν στις καθυστερήσεις.

Βίλεμ-Γκόου Αχέντ Ίνγκλις 1-0
(58' Μπράμπερ)
Τέλος στο αρνητικό σερί των τριών ηττών έβαλε η Βίλεμ που επικράτησε 1-0 της Γκόου Αχέντ Ίνγκλις. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 58ο λεπτό από τον Ρόμπερτ Μπράμπερ. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βαϊνάλντουμ στο 78ο λεπτό.

Χέρακλες-Εξέλσιορ 0-3
(13' Φαν Βέερτ, 69' Φαν Μίεγκχεμ, 83' Ντε Ρέουβερ)
Βαθιά βαθμολογική ανάσα για την Εξέλσιορ η οποία μετά από πέντε αγωνιστικές πήρε τους βαθμούς της νίκης επικρατώντας εκτός έδρας της Εξέλσιορ με 3-0. Στο 13' ο Τομ Φν Βέερτ έκανε το 0-1 και στην επανάληψη η Εξέλσιορ έβαλε άλλα δυο γκολ με τον Φαν Μίεγκχεμ στο 69' και τον Ντε Ρέουβερ στο 83ο λεπτό.