Πέρασε από Πάτρα η Κηφισιά

22:48 30/1/2013 - Πηγή: AEK365

Ο ΑΟ Κηφισιάς πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα, επικρατώντας με 3-1 της Παναχαϊκής.

Παρά τα διαφορά κατηγορίας, η εμπειρία των Αχαιών και η βοήθεια του κόσμου που γέμισε το γήπεδο, έδωσαν άλλο χρώμα στον αγώνα, που στα τρία πρώτα σετ είχε το χαρακτήρα του ντέρμπι, αλλά τελικά ο ΑΟΚ ήταν αυτός που πανηγύρισε την πρόκριση.

Στο πρώτο σετ

ο ΑΟΚ χάρις στα σερβίς του Κούνα μετέτρεψε το 2-2 σε 2-9, με τους γηπεδούχους να μειώνουν μέχρι τους τρεις πόντους (8-12, 12-15), αλλά οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν το σετ χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες.

Η Παναχαϊκή άλλαξε εικόνα στο β' σετ, αιφνιδίασε με τη σειρά της τον ΑΟΚ αφού προηγήθηκε με 3-0 και 7-2, ενώ ο Κώστας Αρσενιάδης στο 11-5 είχε πάρει και τα δύο τάιμ άουτ που δικαιούται. Η ομάδα του όμως μπόρεσε να μειώσει μέχρι τους δύο πόντους (15-8, 18-15, 20-18 με επίθεση του νεοαποκτηθέντα Ιγκόρ), αλλά η Παναχαϊκή με τον Παναγιώτη Ρουμελιώτη στο σερβίς ξέφυγε 23-18 και ισοφάρισε σε 1-1.

Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στο γ' σετ, όπου η Παναχαϊκή προηγήθηκε με 18-15, αλλά ένα σερί από λάθη στην επίθεση έφεραν τον ΑΟΚ στο 18-21. Οι Αχαιοί δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, το σετ έληξε 21-25 και στο δ' μίλησε η εμπειρία του ΑΟΚ.

Το εύθραυστο 6-8 μετατράπηκε σε 6-14 (στο 6-10 είχαμε και κίτρινη κάρτα στον Μ. Ρουμελιώτη) κι η Κηφισιάς έφτασε χωρίς άλλα απρόοπτα στη νίκη και την πρόκριση.

«Εγώ είμαι ευχαριστημένος αλλά θα μπορούσαμε να παίξουμε καλύτερα κι αυτό που μπορούμε. Αυτό οφείλεται και στον ΑΟΚ, αλλά και στην υπερβολική θέληση των παιδιών. Φάνηκε η διαφορά των αγωνιστικών παραστάσεων που έχουν οι δύο ομάδες, αφού ο ΑΟΚ κάθε εβδομάδα δίνει δύσκολα παιχνίδια. Κρατάμε την προσπάθεια, την παρουσία του κόσμου που γέμισε το γήπεδο και συνεχίζουμε στο πρωτάθλημα», δήλωσε ο Άρης Αγγελόπουλος ενώ ο Κώστας Αρσενιάδης τόνισε από την πλευρά του:

«Γενικά μπήκαμε πολύ σοβαρά, αλλά χαλαρώσαμε μετά το πρώτο σετ και παρόλο που ξέραμε τη δυναμική του αντίπαλο. Ευτυχώς επανήλθαμε γρήγορα και πήραμε το παιχνίδι, ενώ είναι σημαντικό το ότι ξεκουράσαμε κάποιους παίκτες και δεν αποκτήσαμε καινούργια προβλήματα. Ο Ντε Σόουζα είναι ένας νεαρός παίκτης με προοπτικές που θέλει όμως χρόνο».

Τα σετ: 18-25, 25-19, 21-25
Παναχαϊκή (Αγγελόπουλος): Ρουμελιώτης Μ. 13 (11/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 64% υπ. - 36% άριστες), Αγγελόπουλος 1, Βλαχοστάθης 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Π. 7 (4/9 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ντονάς, 11 (8/12 επ., 3 άσοι, 55% υπ. - 36% άριστες), Ν. Ρουμελιώτης 17 (14/46 επ., 3 άσοι) , λίμπερο ο Αχιλλεόπουλος -λ (59% υπ. - 49% άριστες) / Πεφάνης 3 (3/5 επ.), Χρηστιάς, Μούρτζης 1, Γεωργακόπουλος, Διονυσόπουλος)...
Κηφισιά (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1, Μπέλλος 22 (21/37 επ., 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 9 (3/7 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Παπαδόπουλος 7 (3/4 επ., 4 μπλοκ), Καριπίδης 13 (11/19 επ., 2 άσοι, 30% υπ. - 25% άριστες), Κούνας 5 (2/8 επ., 3 άσοι, 40% υπ. - 20% άριστες), Ταμπουρατζής -λ (71% υπ. - 59% άριστες) / Ντε Σόουζα 3, Δελημπρίμης 2, Ρεζκ.