Πέρασε από τη Ρωσία ο Ολυμπιακός

20:03 15/2/2013 - Πηγή: AEK365

Οι Ρώσοι ήταν αήττητοι στο «Basketball Center of Moscow Region» εδώ και εννέα αγώνες τους στους Ευρωλίγκα και συνολικά στα τελευταία 18 ευρωπαϊκά παιχνίδια τους (από το Νοέμβριο του 2010). Βρέθηκαν να ελέγχουν τη σημερινή (15/02) αναμέτρηση μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο, στο τέταρτο όμως οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έκαναν την ανατροπή, φθάνοντας σε πολύ σημαντικό «διπλό», που τους δίνει σαφές προβάδισμα πρόκρισης στα πλέι οφ. Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη του Ολυμπιακού στο Top

16, που ανέβηκε στο 4-3. Κάιλ Χάινς και Βασίλης Σπανούλης ηγήθηκαν της ομάδας τους, που βρέθηκε από το -13 στο θρίαμβο.

Δυνατά μπήκε στην αναμέτρηση η Κίμκι και με έξι πόντους του Κρέζιμιρ Λόντσαρ προηγήθηκε με 13-9 στο 5'. Σε αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός στηρίχθηκε κατά κύριο λόγο στον Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος σήκωσε το βάρος στην επίθεση με επτά πόντους. Το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε λύσεις και από το Γιώργο Πρίντεζη (4π.), αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα (19-13), στο 7', με τους Ζόραν Πλάνινιτς και Σεργκέι Μόνια να κάνουν ζημιά από την περιφέρεια. Οι παίκτες του Ρίμας Κουρτινάιτις συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο, κλείνοντας με 23-19 το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 25-23 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά η Κίμκι βρήκε ξανά τις λύσεις χτυπώντας στη ρακέτα με τον Πολ Ντέιβις, αποκτώντας εκ νέου διαφορά πέντε πόντων (29-24 στο 13ο λεπτό). Ο Πέρο Άντιτς ξεκόλλησε επιθετικά τους Πειραιώτες, και πάλι όμως οι γηπεδούχοι δεν έχασαν τον έλεγχο (34-28 στο 16'). Η δράση του Τζέιμς Ογκούστιν στη ρακέτα, μάλιστα, ήρθε να προσθέσει ακόμα έναν πονοκέφαλο στο Γιώργο Μπαρτζώκα, που είδε την Κίμκι να προηγείται με 36-29 στο 17'. Οι Κάιλ Χάινς και Πέρο Άντιτς αντιμετώπισαν μεγάλα προβλήματα στην άμυνα απέναντι στους Τζέιμς Ογκούστιν και Πολ Ντέιβις και οι Ρώσοι έφεραν για πρώτη φορά τη διαφορά στους δέκα πόντους στο 19ο λεπτό (43-33). Το σκορ ημιχρόνου διαμόρφωσε με λέι απ ο Άντιτς (43-35).

Η Κίμκι ήταν η ομάδα που συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Με το δίδυμο των Ζόραν Πλάνινιτς και Κρέζιμιρ Λόντσαρ να αναλαμβάνει δράση οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στους δέκα πόντους στο 23ο λεπτό (50-37), με τον Ολυμπιακό να δείχνει ανήμπορος να αντιδράσει. Ο Κώστας Παπανικολάου συνέχισε να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο για τους «ερυθρόλευκους» και χάρη σε δικά του καλάθια οι Πειραιώτες μείωσαν σε 52-44, ενώ παρών δήλωσε και ο Κάιλ Χάινς, που συνέβαλε τα μέγιστα στη μείωση του σκορ (52-47 στο 27ο λεπτό). Οι Μοσχοβίτες, όμως, διατήρησαν την ψυχραιμία τους κι έκλεισαν προηγούμενοι με 60-54 την τρίτη περίοδο.

Αποφασισμένος για την ανατροπή μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, που αρχικά μείωσε στο καλάθι (64-62) και στο 34' έφερε το ματς στα ίσα (68-68), με την τριάδα των Βασίλη Σπανούλη, Κάιλ Χάινς και Πέρο Άντιτς να κάνει θραύση στο παρκέ. Το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε βρει το ρυθμό του και τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα προηγήθηκε με 73-70. Η Κίμκι έδειχνε να τα έχει χαμένα και η ομάδα του Πειραιά, πιο σίγουρη πλέον στις κινήσεις της, ξέφυγε στο 75-70 στο 36ο λεπτό, δείχνοντας να έχει το πάνω χέρι για την κατάκτηση της νίκης. Οι Μοσχοβίτες δεν τα παράτησαν και μείωσαν σε 76-74, με τους φιλοξενούμενους όμως να κρατούν τα «ηνία» (76-78 και 78-80, ένα λεπτό πριν από το φινάλε), με το Βασίλη Σπανούλη να κρατά το καλύτερο για το τέλος.

Συγκεκριμένα, 27 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη ο αρχηγός του Ολυμπιακού έγραψε το 82-78, δίνοντας προβάδισμα νίκης στην ομάδα του, ενώ στη συνέχεια ο Ζόραν Πλάνινιτς κέρδισε το φάουλ, αλλά ευστόχησε μόνο στη μία βολή (79-82). Ψύχραιμος ο Κώστας Σλούκας, δεν τον μιμήθηκε και με 2/2 βολές, με 20'' να απομένουν, «έγραψε» το 84-79 για τους Πειραιώτες. Ο Ζόραν Πλάνινιτς επιχείρησε να βάλει ξανά τους Μοσχοβίτες στο... κόλπο, αλλά το τρίποντο που επιχείρησε ήταν άστοχο. Ο Περπέρογλου με 1/2 βολές έκανε το 85-79 για τον Ολυμπιακό, ο Λόντσαρ μείωσε σε 85-82, αλλά ο Σπανούλης με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 23-19, 43-35, 60-54, 82-87.
Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ογκούστιν 7, Φριτζόν 5 (1), Κόπονεν 8 (2), Βιάλτσεφ, Λόντσαρ 19 (1), Ρίβερς, Μόνια 4, Πλάνινιτς 17, Ντέιβις 20, Νίλσεν 2.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 19, Λο 5 (1), Άντιτς 11 (1), Σπανούλης 19 (2), Περπέρογλου 1, Σερμαντίνι 4, Σλούκας 10 (2), Πάουελ, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 14 (1), Κατσίβελης.