Πέρασε σαν άνεμος από Θεσσαλονίκη η ΑΕΚ

19:15 21/2/2014 - Πηγή: AEK365

Σαν άνεμος πέρασε από Θεσσαλονίκη η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, η οποία συνέχισε το νικηφόρο σερί της. Συγκεκριμένα, τα κορίτσια νίκησε με 3-0 σετ τη Σταυρούπολη με χαρακτηριστική ευκολία και πλέον στρέφουν το βλέμμα τους στο παιχνίδι του Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό

την Πέμπτη.

Το ματς

Πολύ καλά μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ, η οποία με την απαραίτητη σοβαρότητα και ψυχραιμία, απέναντι στην Σταυρούπολη κατάφερε να προηγηθεί με άνεση στο ματς. Τα κορίτσια διατήρησαν τα καλά ποσοστά τους και έφτασαν έτσι στο 1-0 σετ, παρά την αξιοπρεπή αντίσταση που προέβαλλε η γηπεδούχος ομάδα.
Στη συνέχεια, με βοηθό την καλή επιθετική και αμυντική πρωτοβουλία η Ένωση έμεινε σε θέση οδηγού (10-16). Οι «κιτρινόμαυρες» διατήρησαν μέχρι το τέλος την καλή τους εικόνα, με αποτέλεσμα να φτάσουν εύκολα στο 2-0 σετ.
Το ξεκίνημα του τρίτου σετ βρήκε τη Σταυρούπολη να δείχνει ανταγωνιστικό πρόσωπο και να παλεύει αρκετά με αποτέλεσμα να διατηρεί ένα ισόπαλο αποτέλεσμα (4-4,7-7). Κάπου εκεί, όμως η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου επέβαλλε και πάλι τον ρυθμό της και κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, με αποτέλεσμα να κάνει εύκολο το έργο της και να φτάσει στη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 21-25, 17-25, 18-25.

ΕΟΣ (Σολκίδης): Δημητριάδου 9 (6/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γεροβασιλείου 6 (6/15 επ., 15% υπ. - 15% άριστες), Μαλιγκάνη 2 (2/18 επ., 57% υπ. - 38% άριστες), Κοκκινίδου, Σταφυλλίδου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Ελευθεριάδου 4 (4/17 επ.), Ιωαννίδου -λ (75% υπ. - 67% άριστες) / Άγγου, Μητσάνη, Μπούκα 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 20% άριστες), Παππά.

ΑΕΚ (Οικονόμου): Καβαθά 5 (1/6 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Λαδένη 8 (8/26 επ.), Τοτσίδου 13 (9/25 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 58% υπ. - 33% άριστες), Ιβάνοβα 7 (6/10 επ., 1 άσο, 43% υπ. - 14% άριστες), Γιακουμή 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Παπαφωτίου 8 (2/4 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ), Ρόγκα -λ (89% υπ. - 72% άριστες) / Πασσιά, Κρουκ 1 (1/4 επ., 50% υπ. - 50% άριστες), Φερνάντεθ 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ)