Πρεμιέρα με ήττα οι Έφηβοι

21:27 9/8/2012 - Πηγή: AEK365
Δεν ξεκίνησε ιδανικά η Εθνική Εφήβων το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Λιθουανίας, καθώς ηττήθηκε από τους οικοδεσπότες με 71-66 σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε καλά τον αγώνα και βρέθηκε να προηγείται με την ελάχιστη διαφορά (34-33) στο πρώτο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Λιθουανία πήρε τον έλεγχο του ματς και διατηρούσε ένα σταθερό προβάδισμα.

Στην τελευταία περίοδο το προβάδισμα αυτό έφτασε στους εφτά πόντους πέντε λεπτά πριν το τέλος (60-53), όμως η Εθνική μας δεν είχε πει την τελευταία της λέξης. Καραμαλέγκος
και Μποχωρίδης μείωσαν στον πόντο πετυχαίνοντας δύο συνεχόμενα τρίποντα (60-59), όμως οι Λιθουανοί θα έβρισκαν τις λύσεις για να ανεβάσουν ξανά τη διαφορά (65-59).

Ωστόσο, οι ψυχωμένοι παίκτες της γαλανόλευκης μείωσαν ξανά στον πόντο (67-66) με τρίποντο του Καραμολέγκου 22'' πριν το τέλος. Η φάση που έκρινε τον αγώνα σημειώθηκε 11'' πριν το τέλος, όταν με το σκορ στο 69-66, ο Μποχωρίδης δέχτηκε τάπα σε προσπάθεια του από τα 6μ.75, με αποτέλεσμα οι Λιθουανοί να πάρουν τη νίκη.

Κορυφαίος από την Εθνική μας ήταν ο Αγραβάνης με 22 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ από τη Λιθουανία τη μεγαλύτερη ζημιά την έκανε ο Ταμούλις με 27 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 34-33, 50-54, 66-71.
ΕΛΛΑΔΑ: Μποχωρίδης 8 (2), Αγγέλου, Γόντικας 4, Καραμαλέγκος 11 (3), Καλογιαννίδης, Σλαφτσάκης 5 (1), Μήτσιαλος 13 (1), Νικολακόπουλος 2, Καμπερίδης 1, Αγραβάνης 22 (3), Τσόντζος, Φακόπουλος.
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Γκαλέτσκας 4, Ταμούλις 27 (3), Ράουπις 5, Γκιντβάινις 5 (1), Λεκαβίτσιους 2, Κρέστινιν 2, Γιανκάιτις 13, Γκούστις 2, Γκριγκόνις 11, Γιοντέλις, Γκριτσιούνας.