08:02 21/1/2015 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΕΛΛΟ ΙΤΑΛΙΑΣ- ΦΑΣΗ ΤΩΝ "16"

ΡΟΜΑ-ΕΜΠΟΛΙ 2-1 παρ. (καν. αγώνας 1-1)
(5' Ιτούρμπε, 113' Ντε Ρόσι/ 80' Βέρντι)
Το έξτρα ημίωρο και ένα πέναλτι χρειάστηκε η Ρόμα για να κερδίσει την Έμπολι και να προκριθεί στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας.
Τα πράγματα ξεκίνησαν ιδανικά για την ομάδα του Γκαρσία όταν μόλις στο πέμπτο λεπτό, από τη σέντρα του Μαϊκόν, ο Ιτούρμπε πλάσαρε στη δεξιά γωνία της εστίας της Έμπολι για το 1-0.
Όμως οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και στο 80ο λεπτό ο Βέρντι

έφερε το ματς στα ίσια στέλνοντας τις δυο ομάδες στη παράταση.
Στο έξτρα ημίωρο και συγκεκριμένα στο 113ο λεπτό η Ρόμα κέρδισε πέναλτι το οποίο αμφισβήτησαν έντονα οι άνθρωποι της Έμπολι με τον Ντανιέλε Ντε Ρόσι να ευστοχεί για το τελικό 2-1.
Στις καθυστερήσεις, η Έμπολι έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση όταν ο Ταβάνο βρέθηκε τετ α τετ με τον Σκορούπσκι αλλά ο τερματοφύλακας της Ρόμα απέκρουσε κρατώντας το 2-1.
Πλέον, η Ρόμα περιμένει τον αντίπαλο της στα προημιτελικά ο οποίος θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Φιορεντίνα-Αταλάντα.