18:01 4/1/2014 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

Πόρτο-Ατλέτικο Λ.: 6-0
(Βαρέλα 25', 73', Ντεφούρ 37', Μαρινέιρο 47', Οταμέντι 75', Κέλβιν 90')

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου πέρασε με άνεση και στυλ η Πόρτο, που διέσυρε με 6-0 την Ατλέτικο.

Η Πόρτο άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό με τον Βαρέλα, ενώ ο Ντεφούρ στο 37'εκανε το 2-0. Στο 47' ο Μαρινέιρο έγραψε το 3-0, ενώ ο Βαρέλα στο 73' έκανε το 4-0. Δύο λεπτά αργότερα ο Οταμέντι έκανε το 5-0 και ο Κέλβιν

στο 90' διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

Ρίο Άβε-Σετούμπαλ: 1-0
(Ούκρα 90+2' πεν.)

Πρόκριση στις καθυστερήσεις πήρε η Ρίο Άβε που νίκησε με 1-0 τη Σετούμπαλ.

Το μοναδικό γκολ πέτυχε με πέναλτι στο 90+2' ο Ούκρα σε φάση που αποβλήθηκε και ο Ντάνι της Σετούμπαλ.

Λεϊσόες-Εστορίλ: 1-5
(Μάιλο 76'-Λόπες 11', 23', 28', 31', Γκέρσο 90+2')

Στους 8 του Κυπέλλου Πορτογαλίας βρίσκεται από σήμερα η Εστορίλ που επικράτησε της Λεϊσόες με 5-1.

Η Εστορίλ άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Μπρούνο Λόπες, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε και το 2-0 στο 23'. Ο Λόπες συνέχισε το βιολί του και στο 28', κάνοντας το 3-0, ενώ στο 31' πέτυχε καρέ τερμάτων για το 4-0. Η Λεϊσόες μείωσε στο 76ο λεπτό με τον Μάιλο και στις καθυστερήσεις ο Γκέρσο.