Στο Final-4 ο Πανναξιακός

19:24 26/2/2014 - Πηγή: AEK365

Η ομάδα της Νάξου επικράτησε το Ρεθύμνου με 3-2 σετ ύστερα από συγκλονιστικό αγώνα 2,5 ωρών που έγινε στην Κρήτη. Είναι η πρώτη φορά που ο Πανναξιακός προκρίνεται σε φάιναλ-4 Κυπέλλου γυναικών.

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός και τα τρια από τα πέντε σετ κρίθηκαν στον πόντο. Στο 1ο σετ

το Ρέθυμνο προηγήθηκε 23-22 αλλά ο Πανναξιακός επικράτησε 25-23 με σερί 3-0. Η ομάδα του Ζόραν Κόβαζιτς πήρε και το 2ο σετ με 25-18 όπου είχε από την αρχή προβάδισμα 3-4 πόντων. Στο 3ο σετ ο Πανναξιακός προηγήθηκε 14-12, αλλά το Ρέθυμνο με σερί 4-0 έφερε τα πάνω κάτω, πήρε προβάδισμα 16-14, 19-17 και μετά από δύο μπλοκ έγινε το 21-17. Η ομάδα της Κρήτης πήρε το 3ο σετ 25-19 και μπήκε στον αγώνα.

Μάχη πόντο πόντο έγινε στο 4ο σετ. Το Ρέθυμνο προηγήθηκε 24-22, αλλά ο Πανναξιακός ισοφάρισε 24-24. Οι ναξιώτισσες προηγήθηκαν 26-25 αλλά το Ρέθυμνο που είχε όλα τα υπόλοιπα σετ μπολ επικράτησε 29-27 και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ το Ρέθυμνο απώλεσε σημαντικό προβάδισμα +3 (6-3) καθώς ο Πανναξιακός με σερβίς και μπλοκ πέρασε μπροστά 8-7, το Ρέθυμνο προηγήθηκε πάλι 12-10 αλλά ο Πανναξιακός ισοφάρισε 12-12, το Ρέθυμνο προηγήθηκε 13-12 για τελευταία φορά αλλά ο Πανναξιακός με σερί 3-0 πήρε τη νίκη.

Τα σετ: 2-3 (23-25, 18-25, 25-19, 29-27, 13-15)