22:51 12/1/2012 - Πηγή: AEK365

COPA DEL REY- ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ- ΑΛΜΠΑΘΕΤΕ: 4-0 (0-0)
Γήπεδο: Σαν Μάμές
Χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, η Μπιλμπάο επικράτησε με 4-0 της Αλμπαθέτε και προκρίθηκε στους 8 του Κυπέλλου.
Πολύ κακό το πρώτο μέρος, ωστόσο η Μπιλμπάο κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 24ο λεπτό. Ο Μουνιαΐν έδωσε για τον Σουασέτα, που βρήκε χώρο, μπήκε στην περιοχή και έκανε το 1-0.
Ο Κάμπος κράτησε όρθια την ομάδα του στο 52ο λεπτό καθώς πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε προσπάθεια του Ντε Μάρκος.
Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν

και δεύτερο γκολ στο 64ο λεπτό και καθάρισε την πρόκριση. Το σουτ του Μουνιαΐν κόντραρε σε σώματα, αλλά στη συνέχεια ο Αντέρ πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ.
Στη συνέχεια η Μπιλμπάο είχε κι άλλες ευκαιρίες να σκοράρει κι έκανε το 3-0 στο 78ο λεπτό με τον Τοκέρο. Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 84' από τον Χοσέ.
ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Αουρτενέτσε, Χοσέ, Μαρτίνεθ (80' Εκίθα), Ιραόλα, Ιτουράσπε, Αντέρ (81' Ινίγκο Μαρτίνεθ), Μάρκος, Σουσαέτα, Μουνιαΐν, Γιορέντε (66' Τοκέρο).
ΑΛΜΠΑΘΕΤΕ: Κάμπος, Άλμπα, Καστίγιο, Σανταμαρία (34' Ερέρος), Σούρδο, Ρότσα (69' Νούνιες), Καντέλα, Τετέ, Τόρες (54' Κουρτό), Αντριά, Καγιέ.