Ανατροπή με Χουλκ οι «δράκοι»

Τo 2/2 έκανε η Πόρτο στο πρωτάθλημα της Πορτογάλια, επικρατώντας με ανατροπή 3-1 στο «Ντραγκάο» της Ζιλ Βιθέντε. Χουλκ και Σαπουνάρου τα γκολ των «δράκων». Αν και βρέθηκε να χάνει με 0-1 μόλις στο τρίτο λεπτό, η Πόρτο κατάφερε να ανατρέψει άμεσα το σκορ κόντρα στην Ζιλ Βιθέντε για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι «δράκοι» δεν πτοήθηκαν από το γρήγορο γκολ που δέχθηκαν και στο 11΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χουλκ ισοφάρισαν. Πέντε λεπτά αργότερα ο Σαπουνάρου έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους για να «κλείσει» το πρώτο ημίχρονο στο 2-1 υπέρ των πρωταθλητών Πορτογαλίας. Το 3-1 «έγραψε» στο 50΄ ξανά ο Χουλ και εκεί ουσιαστικά η Πόρτο κλείδωσε τη νίκη, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το τέλος του ματς. Η ενδεκάδα των «δράκων: Έλτον, Φουτσίλε, Ρολάντο, Οταμέντι, Σαπουνάρου, Γκουαρίν (72΄ Μπελούτσι), Ζοάο Μουτίνιο, Σόουζα, Κλέμπερ (80΄ Βάτερ), Χουλκ, Βαλέρα (72΄ Κάμπος)