«Αντίο» κύπελλο για Γαλατά

22:46 2/3/2011 - Πηγή: Gazzetta
Η μοναδική ελπίδα για τίτλο, φέτος, της Γαλατασαράι, ήταν το κύπελλο, αλλά η Γκαζιάντεπσπορ αγωνίστηκε πολύ έξυπνα στην Πόλη και πήρε τη λευκή ισοπαλία που την έστειλε στους «4».Το πρωτάθλημα το είχε χάσει από νωρίς, ενώ η Ευρωπαϊκή διάκριση έπαψε να υπάρχει στα μυαλά των «κιτρινοκόκκινων» από τον… Αύγουστο. Έτσι, το κύπελλο Τουρκίας ήταν η μόνη ευκαιρία μπας και σωθεί η «παρτίδα» για την Γαλατά. Και όμως, η χρονιά μπορεί να χαρακτηριστεί εντελώς αποτυχημένη, καθώς μια ψυχωμένη Γκαζιάντεπσπορ, έστησε «τείχος» στο «Τουρκ Τέλεκομ Αρένα» και πήρε τη «χρυσή» γι’ αυτήν ισοπαλία, που σε συνδυασμό με το 3-2 του πρώτου αγώνα την έστειλε στα ημιτελικά.Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και έχασαν μια καλή ευκαιρία με τον Μπάρος, αλλά οι ομάδες μπήκαν ισόπαλες στο ημίχρονο. Στην επανάληψη, η Γαλατά πίεσε περισσότερο, όμως το αμυντικό σύστημα της Γκαζιάντεπ θριάμβευσε και την έδωσε την πρόκριση.