Στεναχώρησε τον «Σόφο» η Μπαρτσελόνα

Με το... δεξί άρχισε τις υποχρεώσεις της στο TΟΡ 16 της Ευρωλίγκας η κάτοχος του τροπαίου, Μπαρτσελόνα, καθώς επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 81-71 στο Palau Blaugrana.Χουάν Κάρλος Ναβάρο (24π.) και Άλαν Άντερσον (16π.) οδήγησαν επιθετικά τους «μπλαουγκράνα», ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε και πάλι ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης, ο οποίος σε 21 λεπτά αγώνα είχε 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Με ηγέτη τον Ναβάρο (15π. είχε ως το 20') οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ένα ελαφρύ προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, η Μακάμπι
αντιστεκόταν σθεναρά κυρίως λόγω του Ντορόν Πέρκινς, ο οποίος έκλεισε το ημίχρονο με 11 πόντους. Στα μέσα της τρίτης περιόδου η Μπάρτσα ξέφυγε με +13 (54-41 στο 25'), ενώ στο φινάλε της προηγούταν με +11 (63-52), ελέω Μόρις κι Άντερσον, οι οποίοι πήραν τη σκυτάλη του σκοραρίσματος από τον «Λα Μπόμπα».

Και πάλι, όμως, οι παίκτες του Ντέβιντ Μπλατ δεν τα παράτησαν, μειώνοντας σε 71-67 στο 36'. Αλλά