Στον τελικό του Λιμπερταδόρες η Σάντος (video)

09:07 2/6/2011 - Πηγή: Gazzetta
Η πρώτη φιναλίστ του τελικού του Κόπα Λιμπερταδόρες έγινε η Σάντος. Η βραζιλιάνικη ομάδα πήρε την ισοπαλία που χρειαζόταν στην Παραγουάη με 3-3 και σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου αγώνα προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό. Η Σάντος κατάφερε και καθάρισε την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο όταν και πέτυχε τρία γκολ. Ο Ζε Εντουάρντο μόλις στο 3ο λεπτό έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του, με τον Μπαρέτο άθελά του να κάνει στο 28' το 2-0.

Η Σέρο Πορτένιο μείωσε με τον Μπενίτες,
αλλά ο Νεϊμάρ στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου έκανε το 3-1 τελειώνοντας ουσιαστικά την πρόκριση. Στην επανάληψη το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να αποφύγουν την ήττα και με τα γκολ των Λουσέρο και Φάμπρο πήρε την ισοπαλία.

Στα άσχημα για την Σάντος ήταν η αποβολή του γνωστού μας Ντρασένα στις καθυστερήσεις, ενώ η δεύτερη φιναλίστ θα βγει από το ο ζευγάρι Βελέζ-Πενιαρόλ με τους Ουρουγουανούς να έχουν ισχνό προβάδισμα 1-0 από το πρώτο ματς.