Πάτησε γκάζι και πήρε τη νίκη στο Ευρωμπάσκετ Νέων της Κρήτης, Ελλάδα – Σερβία 70-69

H Εθνική ομάδα Νέων νίκησε την Σερβία, με 70-69 αν και η απόδοσή της κινήθηκε στο επίπεδο του μετρίου στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο η Ελλάδα ανέβασε την απόδοσή της και κέρδισε άλλο ένα ακόμη παιχνίδι οριακά...

Το ξεκίνημα του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος της Εθνικής Νέων μπάσκετ δεν ήταν ιδιαίτερα καλό με την Σερβία να ελέγχει το παιχνίδι, να έχει το πάνω χέρι και μια διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου 21-14. Στο δεύτερο μισό της δεύτερης περιόδου η Ελλάδα

άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή της τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα κι έτσι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Εθνική να προηγείται με 34-33.

Στην τρίτη περίοδο καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ. Το παιχνίδι παρέμενε ντέρμπι, την ομάδα του Κώστα Μίσσα να έχει την ελάχιστη τιμή της διαφοράς στο +1. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Ελλάδα ξεκίνησε εύστοχη από την γραμμή των 6,75 (2/2). Η Εθνική νέων κατόρθωσε να ανεβάσει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, ωστόσο οι Σέρβοι είχαν τις απαντήσεις και μείωσαν την διαφορά. Η Εθνική παρόλα αυτά διατήρησε το προβάδισμα του +1, 70-69, όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 34-33, 53-52, 70-69.