Αυτός ο Ολυμπιακός δεν χάνει με… τίποτα

Το 21 στα 21 πανηγύρισε ο Ολυμπιακός με τη νίκη του με 78-73 απέναντι στη Σιένα μέσα στο άδειο, λόγω τιμωρίας, ΣΕΦ, παρά το γεγονός, ότι για περίπου 30 λεπτά σχεδόν έλειπε από το παρκέ.

Η Σιένα εκμεταλλεύτηκε κάθε αδράνεια του Ολυμπιακού, που έδειχνε χωρίς πλάνο και συγκέντρωση και την κρατούσε όρθια ο Περπέρογλου, μέχρι να αναλάβει και πάλι ο…

Σπανούλης με τρίποντο- «μαχαιριά» λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, που έβαλε μπροστά στο σκορ τους πρωταθλητές Ευρώπης. Είναι χαρακτηριστικό πως με επιμέρους σκορ 32-16 στο δ’ δεκάλεπτο, όταν και ξύπνησαν οι ερυθρόλευκοι είχαν το εξωπραγματικό 11/11 σουτ!

Αξιοσημείωτο, πως δυο πρών "πράσινοι" και πάλι (Σπανούλης, Περπέρογλου) οδήγησαν στη νίκη τον Ολυμπιακό...

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9, Λο 6, Ντάνστον 7, Σπανούλης 16, Περπέρογλου 18, Σλούκας 8, Αγραβάνης, Μάντζαρης 3, Καββαδάς 1, Λοτζέσκι 10.

Σιένα (Κρέσπι): Βιτζιάνο 4, Χάντερ 6, Κούρνο 4, Ρότσεστι 2, Κάρτερ 10, Ρες 10, Όρτνερ, Νέλσον 9, Γκριν 28.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 25-36, 46-57, 78-73