Η Ξάνθη πήρε τη νίκη, 1-0 τον Ατρόμητο με Κλέιτον

Με πρωταγωνιστή τον Σίλβα Κλέιτον, ο οποίος πέτυχε και το γκολ της νίκης, η Ξάνθη επιβλήθηκε στα Πηγάδια του Ατρομήτου με 1-0, στον πρώτο σημερινό αγώνα του πρωταθλήματος της Super League για την 29η αγωνιστική. Ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός σκόραρε στο 49ο λεπτό της αναμέτρησης το μοναδικό γκολ

του αγώνα, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα της Θράκης.

Από την άλλη ο Ατρόμητος προσπάθησε τόσο στο πρώτο μέρος, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, όμως δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ που θα του έδινε τη δυνατότητα να διεκδικήσει τη νίκη μέσα στην έδρα των αντιπάλων του.

Διαιτητής: Ηλίας Σπάθας (Πειραιά)

Κίτρινες Κάρτες: Σολτάνι, Καπετάνος – Νάστος.

Ξάνθη (Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Μπέρτος, Γουάλας, Σολτάνι (86′ Βάλτερ), Λουσέρο, Παπάζογλου, Ομπόντο, Παπαστεριανός (84′ Φλίσκας), Κλέιτον, Γούτας, Καπετάνος (90’+ Ράνος).

Ατρόμητος (Νιόπλιας): Γκορμπούνοφ, Κατσουράνης, Φυτανίδης, Ναπολεόνι, Νάστος, Μαρσελίνιο (76′ Μπρίτο), Δημούτσος (74′ Καράσκο), Ούμπιδες (90’+ Παπάζογλου), Λαζαρίδης, Πίτου Γκαρσία, Κοντοές.