Ήττα (2-1) με ελπίδα πρόκρισης (Μακ 90+2΄) για τον ΠΑΟΚ

Ένας αρκετά κακός ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα στο Ζάγκρεμπ από την Λοκομοτίβα, όμως το γκολ του Μακ στις καθυστερήσεις (90+2΄) του δίνει την δυνατότητα να μπορέσει να ανατρέψει το αποτέλεσμα στη ρεβάνς της Τούμπας. Το τελικό 2-1 μάλλον είναι δίκαιο καθώς ο ΠΑΟΚ δεν ήταν αυτός που περίμεναν οι φίλοι του που βρέθηκαν στο Ζάγκρεμπ, απέναντι μάλιστα σε μια ομάδα που σε καμία περίπτωση

δεν είναι ισοδύναμη του «δικεφάλου», όμως όπως πέτυχε δύο γκολ και είχε ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ. Ευκαιρίες και μάλιστα αρκετές είχε και ο ΠΑΟΚ κυρίως με τον Μακ, ο οποίος τελικά τα κατάφερε στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Το σκορ άνοιξε για τους Κροάτες ο Κόλαρ στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ στο 45΄ο Αντριγιάσεβιτς διπλασίασε τα γκολ των γηπεδούχων. Το γκολ του Μακ στις καθυστερήσεις του αγώνα γλίτωσε τον ΠΑΟΚ από ήττα με σκορ δύσκολα ανατρέψιμο απέναντι στη Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ, καθώς οι Κροάτες νίκησαν τη μακεδονική ομάδα με 2-1 στο Ζάγκρεμπ, με γκολ των Κόλαρ (30΄) και Αντριγιάσεβιτς (45΄).

Διαιτητής: Γιούρι Μοζαρόφσκι (Ουκρανία)

Κίτρινες κάρτες είδαν οι Αντριάσεβιτς, Σόβσιτς, Τζαβέλλας.

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒΑ: Ζελένικα, Μπάρτολετς, Μρτσέλα, Σόβσιτς (92΄ Καπάν), Μπεγκόνια, Μάριτς (73΄ Μίσιτς), Μπρούτσιτς, Πρένγκα, Κόλαρ (65΄ Ντόλεζαλ), Αντριάσεβιτς, Λέκο.

ΠΑΟΚ: Ολσεν, Σκόνδρας (79΄ Ρατς), Τζαβέλλας, Κόστα, Βίτορ, Κάτσε, Τζιόλης (60΄ Μαντούρο), Μακ, Κίτσιου, Πέλκας, Σαλπιγγίδης (68΄ Μυστακίδης).

Στους πρώτους αγώνες του δεύτερου προκριματικού γύρου σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα:

Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ (Κροατία) – ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ) 2-1

Κουκέσι (Αλβανία) – Μλάντοστ Ποντγκόριτσα (Μαυροβούνιο) 0-1

Μπερόε Στάρα Ζαγόρα (Βουλγαρία) – Μπρόντμπι (Δανία) 0-1

Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) – Οντς (Νορβηγία) 0-2

Ρέϊκιαβικ (Ισλανδία) – Ρόζενμποργκ (Νορβηγία) 0-1

Χάποελ Μπέερ Σεβά (Ισραήλ) – Τουν (Ελβετία) 1-1

Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία) – Γιουνιβέρσιτι Κόλετζ Ντάμπλιν (Ιρλανδία) 1-0

ΑΙΚ Στοκχόλμης (Σουηδία) – Σιράκ (Αρμενία) 2-0