Νίκη επί του Ατρομήτου και 8 βαθμούς διαφορά για τον Ολυμπιακό

Από τα «μαλλιά» άρπαξε την ευκαιρία που του έδωσε ο ΠΑΟΚ με την ήττα του στην Κρήτη Ο Ολυμπιακός και κερδίζοντας τον Ατρόμητο πήρε μια διαφορά ασφαλείας 8 βαθμών από τον «δικέφαλο του βορρά» πριν το ντέρμπι της Τούμπας, την Κυριακή.

Οι «ερυθρόλευκοι» χωρίς να είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακοί ήταν καλύτεροι σε όλο σχεδόν το διάστημα του αγώνα από τον Ατρόμητο και εξαργύρωσαν

αυτήν την υπεροχή τους με γκολ του Αφελάι στο 30ο λεπτό και τον Μήτρογλου στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν το σκορ σε 2-1 με τον Μαρσλίνιο στο 82΄.

Διαιτητής: Μήτσιος (Ηπείρου)

Κίτρινες: Μπάλλας, Φυτανίδης, Δημούτσος, Ούμπιδες, Μαρσελίνιο

Ολυμπιακός (Βίτορ Περέιρα): Mέγερι, Σαλίνο, Αυλωνίτης, Σαντάνα, Γιαννούλης, Μανιάτης (77΄ Κασάμι), Μιλιβόγεβιτς, Αφελάι (69΄ Ντοσεβί), Ντουρμάζ, Ντομίνγκες (69’ Φορτούνης), Μήτρογλου.

Ατρόμητος (Ρικάρντο Σα Πίντο): Γκορμπούνοφ, Κούρος, Ακουαζί, Φυτανίδης, Μπρίτο (63΄ Μαρσελίνιο), Παπάζογλου (77΄ Ναπολεόνι), Νάστος (42΄ Κιβρακίδης), Μπάλλας, Ουμπίδες, Δημούτσος, Λαζαρίδης