«Κολυμπάω για την Ελλάδα!»

ΑΘΛΗΤΙΚΑ«Κολυμπάω για την Ελλάδα!»Τρίτη, Ιούλιος 28, 2015 - 17:43

Αποτελεί έναν από τους κορυφαίους αθλητές παγκοσμίως, κάτι που ο Σπύρος Γιαννιώτης επιβεβαίωσε, καταφέρνοντας να ανέβει ξανά στο βάθρο ενός Παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Ο σπουδαίος αθλητής μας, με χρόνο 1.50.00.7 στα 10 χιλιόμετρα ανοιχτής θάλασσας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, ενώ, παράλληλα, κατάφερε να εξασφαλίσει και τη συμμετοχή του (για 5η φορά!) σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

«Αφιερώνω

αυτό το μετάλλιο στην Ελλάδα, γι' αυτήν κολυμπάω...» δήλωσε ο υπεραθλητής. «Ημουν ο μεγαλύτερος από τους αθλητές, και το γεγονός ότι πήρα την πρόκριση στο Ρίο, σε συνδυασμό με το μετάλλιο, μου δίνει μεγάλη χαρά» συμπλήρωσε.

Ο Σπύρος Γιαννιώτης, πιστός στο ραντεβού του με τη δόξα, κατέκτησε στο Καζάν το 7ο παγκόσμιο μετάλλιο στην καριέρα του, έστω και αν αυτή τη φορά ήταν χάλκινο. Θα μπορούσε, κάλλιστα, να είναι το χρυσό, όμως ο Γιαννιώτης προδόθηκε από τις δυνάμεις του. Ηταν 21ος στα 5 χιλιόμετρα, ενώ ανέβηκε στην 8η θέση στα 7,5 χιλιόμετρα. Κι όπως το συνηθίζει, ανέβασε ρυθμό στα τελευταία χιλιόμετρα, φτάνοντας στην κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου - το δεύτερο για τη χώρα μας σε αυτό το Παγκόσμιο πρωτάθλημα (μετά από εκείνο της Κέλλυς Αραούζου).

Πανευτυχής για την επιτυχία του Σπύρου δήλωσε ο προπονητής του, Νίκος Γέμελος. «Ολοι γνωρίζουν ποιος είναι ο Σπύρος ως άνθρωπος και ως αθλητής, και ουδείς πρέπει να λησμονεί ότι θα πάρει μέρος στην πέμπτη Ολυμπιάδα της ζωής του, κάτι που έχουν καταφέρει ο Μαυρωτάς και ο Αφρουδάκης, και τώρα ο Σπύρος Γιαννιώτης» είπε.