Α1 Ανδρών (Α΄ Φάση Πλέι Οφ, 1ος Αγώνας): Παναθηναϊκός-Άρης 83-68

22:31 19/4/2012 - Πηγή: E-Typos
Στην 3η περίοδο πάτησε... γκάζι ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας του Άρη 83-68 στο ΟΑΚΑ, στον πρώτο αγώνα για την προημιτελική φάση των πλέι οφ. Οι παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, αν και βρέθηκαν ν' ακολουθούν στο σκορ στο ημίχρονο, έκαναν το 1-0 στη σειρά και πλέον βρίσκονται μία νίκη μακριά από την πρόκριση στους ημιτελικούς, κάτι που θα επιδιώξουν να πετύχουν το Σάββατο (21/04, 16:00, ΝΕΤ) στο Αλεξάνδρειο. Ο Λόγκαν ήταν αυτός που έδωσε το...
έναυσμα στους συμπαίκτες του για αντεπίθεση στην 3η περίοδο, πετυχαίνοντας συνολικά 14 πόντους. Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους σημείωσε 13 πόντους, ο Άλεξ Μάριτς είχε 9 πόντους και κέρδισε 7 φάουλ, ενώ ο Σμιθ μάζεψε 7 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ για τον Άρη ήταν ο -πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού- Δημήτρης Βεργίνης με 18 πόντους. Ο Μάλντροου πρόσθεσε 15 πόντους για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Τα δεκάλεπτα: 20-18, 38-43, 64-48, 83-68 Περιθώρια για ένα ημίχρονο, το πρώτο, να ελπίζει σε νίκη μέσα στο ΟΑΚΑ άφησε στον Άρη ο Παναθηναϊκός, αλλά με επιμέρους σκορ 26-5 στην 3η περίοδο οι