Για Europa η Χετάφε

Σπουδαία νίκη με 3-1 πέτυχε η Χετάφε επί της Βαλένθια και μείωσε την απόστασή της από την «ευρωπαϊκή» εξάδα στον έναν βαθμό.Παράλληλα η Βαλένθια έθεσε σε κίνδυνο την τρίτη της θέση στη La Liga. Όλα αυτά ενώ οι «νυχτερίδες» προηγήθηκαν στο πέμπτο λεπτό με δυνατό σουτ του Ρομπέρτο Σολδάδο, ο οποίος σκόραρε σε βάρος της παλιάς του ομάδας.Μόλις στο δωδέκατο λεπτό, η Χετάφε ισοφάρισε με τον Πέδρο Ρίος να «τρυπώνει» στην αντίπαλη άμυνα και να «γράφει» με κεφαλιά. Στο 24ο λεπτό ο Μίκου σημείωσε το όγδοο του φετινό γκολ
εκμεταλλευόμενος νέο λάθος της αντίπαλης άμυνας.Σαν να μην έφταναν αυτά, ο Μπρούνο διαμόρφωσε το 3-1 με αυτογκόλ στο 30ό λεπτό. Πάντως, η Βαλένθια συμμάζεψε την άμυνά της στο υπολειπόμενο διάστημα της αναμέτρησης, αλλά δεν έφτασε σε κάποιο γκολ.Χετάφε: Μόγια, Αλέξις, Ντίαζ, Μανέ, Βαλέρα, Λασέν, Μίτσελ, Μαρτίνεζ (69' Κασκέρο), Ρίος (86' Σαράμπια), Χιμένεζ, Μίκου (76' Γκουίθα).Βαλένθια: Γκουαΐτα, Ρουίζ, Ραμί, Άλμπα, Μπρούνο (69' Ματιέ), Τοπάλ, Παρέχο, Πιάτι (61' Πάμπλο), Φεγκουλί, Σολδάδο, Ζόνας (77' Αντούριθ).Δείτε τη βαθμολογία, όλα τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής και το υπόλοιπο πρόγραμμα του ισπανικού πρωταθλήματος.