Με τρεις «κανονιές» η Άρσεναλ πήρε το ντέρμπι (3-1) με την Τσέλσι (video)

21:41 26/12/2020 - Πηγή: ΕΡΤ

Άνετη, και εύκολη νίκη, πήρε η Άρσεναλ με 3-1 επί της Τσέλσι στο «Emirates Stadium» για την 15η αγωνιστική, της «Boxind Day», στην Αγγλία. Οι «κανονιέρηδες» βελτίωσαν την βαθμολογική τους θέση στην premier league και επανήλθαν μετά από 8 αγώνες στις νίκες, ενώ η Τσέλσι έχασε την ευκαιρία να πιάσει στη δεύτερη θέση τη Λέστερ.

Το σκορ, στο μεγάλο ντέρμπι του Λονδίνου, άνοιξε στο 34΄ ο Λακαζέτ με πέναλτι σε ανατροπή του Τίρνι από τον Τζέιμς, ενώ το 2-0 έκανε ο Ελβετός Τζάκα στο 44΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. το σκορ ανέβασε στο 3-0 ο Σακά στο 56΄ με όμορφη διείσδυση και ψηλοκρεμαστό πλασέ μέσα από την περιοχή. Η Τσέλσι κατάφερε τελικά να μειώσει στο 86΄ με τον Άμπραχαμ, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έχασε πέναλτι με τον Ζορζίνιο, αφού ο Λένο έπεσε σωστά και απέκρουσε.