Επική πρόκριση Σάκκαρη στους «8» του US Open

10:48 7/9/2021 - Πηγή: iPop

Συγκλονιστική πρόκριση Σάκκαρη στο US Open. Μετά από 3,5 ώρες ενός επικού αγώνα, κατάφερε να περάσει στους «8», με νίκη απέναντι στην Καναδή Μπιάνκα Αντρεέσκου.

H Mαρία Σάκκαρη έφτασε στα προημιτελικά του US Open επικρατώντας με 2-1 σετ (6-7, 7-6, 6-3) της Μπιάνκα Αντρεέσκου (Νο 7 στον κόσμο).

All the emotions at 2 AM. pic.twitter.com/EnGd5gMvNy

US Open Tennis (@usopen) September 7, 2021

Μπορεί η Ελληνίδα τενίστρια να έχασε το πρώτο σετ, όμως, έκανε την απόλυτη ανατροπή φτάνοντας για πρώτη φορά στην καριέρα της στους «8» της διοργάνωσης και της αξίζουν πολλά συγχαρητήρια!

We are officially witnessing the latest women’s singles match in #USOpen history.

Η συγκλονιστική αναμέτρηση διήρκησε συνολικά 3 ώρες και 29 λεπτά, και στο τελευταίο σετ η Καναδή αντίπαλος της Σάκκαρη αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού.

Μαρία Σάκκαρη για Κωνσταντίνο Μητσοτάκη: “Μου μιλούσε, με ηρεμούσε, ήταν πολύ υποστηρικτικός”

Πρόκριση Σάκκαρη: Η στιγμή που έληξε ο αγώνας

MARIA SAKKARI IS INTO THE QUARTERFINALS pic.twitter.com/wK8ITD3pPs

Με την πρόκρισή της, η Ελληνίδα τενίστρια εξασφάλισε το οικονομικό έπαθλο των 425.000 δολαρίων, ενώ αν δεν είχε ξεπεράσει το εμπόδιο της Αντρεέσκου θα είχε κερδίσει 265.000 δολάρια. Εάν προκριθεί στα ημιτελικά του αμερικανικού Grand Slam, θα φτάσει τις 675.000 δολάρια κι αν καταφέρει να πάει τελικό, θα εισπράξει 1,25 εκατ. ευρώ. Σε περίπτωση που κατακτήσει το US Open θα λάβει το ποσό των 2,5 εκατ. δολαρίων.