Χορταστική ισοπαλία στο clasico

Σε ένα χορταστικό clasico, Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα έμειναν στο 1-1 και σε περίπου ένα μήνα θα λύσουν τις διαφορές τους στο «Καμπ Νου» στον επαναληπτικό ημιτελικό του Coppa Del Rey. Η Μπαρτελόνα σκόραρε για 10 σερί ντέρμπι με τους Μαδριλένους και σημείωσε επίδοση ρεκόρ!Στα του ματς, η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν ξεκάθαρη από την αρχή του ματς. Μπορεί η Ρεάλ να μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά, όταν όμως οι Καταλανοί άρχισαν να ανεβαίνουν, έφεραν το ματς στα μέτρα τους και έχασαν ουκ ολίγες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ.Στο δεύτερο
μέρος η Μπαρτσελόνα δικαιώθηκε με τον Φάμπρεγας να «παγώνει» το «Μπερναμπέου» και να ανοίγει το σκορ στο 50ο λεπτό. Το τέρμα αυτό έσπρωξε λίγο τη Ρεάλ που πίεσε για την ισοφάριση, οι γηπεδούχοι όμως ήταν «φωτιά» στις αντεπιθέσεις. Δεν θα ήταν υπερβολή να πούμε πως έχασαν τουλάχιστον τέσσερις κλασικές ευκαιρίες για να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ.Οποιος χάνει τις ευκαιρίες, όμως, δέχεται γκολ και έτσι έγινε και σε αυτή την περίπτωση. Στο 82ο λεπτό ο πιτσιρικάς Γάλλος αμυντικός, Ραφαέλ Βαράν, σκόραρε και λύτρωσε τη Ρεάλ και τον Μουρίνιο διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 που δίνει τεράστιο ενδιαφέρον στη ρεβάνς (27 ή 28 Φεβρουαρίου).