Σίφουνας στον τελικό η Ατλέτικο Μαδρίτης!

00:17 1/5/2014 - Πηγή: Matrix24

Η Ατλέτικο Μαδρίτης εξασφάλισε το εισιτήριο για την βαρύτιμη ευρωπαϊκή κούπα, για πρώτη φορά μετά από 40 χρόνια. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε πέρασε σαν σίφουνας από το Λονδίνο και με το εμφατικό 3-1 προκρίθηκε στον τελικό της 24ης Μαϊου στη Λισαβόνα όπου θα αντιμετωπίσει την Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Τσέλσι, η οποία στο πρώτο ματς πήρε 0-0 από την έδρα της Ατλέτικο, προηγήθηκε με τον Τόρες στο 36ο λεπτό, αλλά οι Μαδριλένοι κατάφεραν να γυρίσουν το σκορ.

Αρχικά στο 44' με γκολ

του Αντριάν, στη συνέχεια με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ντιέγκο Κόστα στο 61', ενώ έντεκα λεπτά αργότερα ο Τουράν έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΤΣΕΛΣΙ: Σβάρτσερ, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Άσλεϊ Κόουλ (54' Ετο'ό), Νταβίντ Λουίζ, Ραμίρες, Ουίλιαν (77' Σέρλε), Αθπιλικουέτα, Αζάρ, Τόρες (67' Ντεμπά Μπα).

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Κουρτουά, Χουανφράν, Μιράντα, Γκοντίν, Φιλίπε Λουίς, Τιάγκο Μέντες, Μάριο Σουάρεθ, Κόκε, Αρντά Τουράν, Αντριάν Λόπεθ (66' Ραούλ Γκαρθία), Ντιέγκο Κόστα.