Τους κέρναγε όλους!

Ετσι ο Ολυμπιακός και με τον αέρα της μεγάλης ευρωπαϊκής νίκης επί της πρωταθλήτριας Γερμανίας Ντόρτμουντ πέρασε σαν σίφουνας από τη Νέα Σμύρνη, σημειώνοντας τρία γκολ επί του Πανιωνίου (3-0). Η νίκη διατήρησε την ομάδα του Βαλβέρδε
στο ρετιρέ της βαθμολογίας.Μάλιστα, είναι το πρώτο παιχνίδι όπου η πειραϊκή ομάδα δεν δέχτηκε γκολ τη φετινή σεζόν. Ηταν η πιο εύκολη νίκη της ομάδας του Βαλβέρδε και συνδυάστηκε με πολύ καλή απόδοση.Ο Πανιώνιος έμοιαζε σαν σάκος του μποξ και δεν κατόρθωσε σε καμία περίπτωση να φανεί ανταγωνιστικός στο παιχνίδι.Οι οπαδοί της ομάδας της Νέας Σμύρνης βλέποντας την κακή εικόνα των παικτών του Τάκη Λεμονή θυμήθηκαν την κυβέρνηση και επιδόθηκαν σε υβριστικά συνθήματα κατά του Πρωθυπουργού Γιώργου Παπανδρέου και της Βουλής!Μέσα σε δέκα λεπτά στο α' ημίχρονο ο Ολυμπιακός έφερε το ματς στα μέτρα του με δύο γκολ, τα οποία σημείωσαν οι Τζιμπούρ, Μιραλάς. Η ομάδα του Βαλβέρδε έβαλε την μπάλα κάτω και με το τρίγωνο στο κέντρο Ιμπαγάσα, Ορμπάιθ, Μακούν μετέφερε το παιχνίδι στην εστία του Ελευθερόπουλου.Ο Ιμπαγάσα ήταν δημιουργός των τριών γκολ και ο παίκτης-πυξίδα στο παιχνίδι των Ερυθρολεύκων.Ο Ολυμπιακός φαινόταν σαν γηπεδούχος και ο Πανιώνιος περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο. Ο Ερνέστο Βαλβέρδε έδειξε σούπερ διαβασμένος στο παιχνίδι. Η πειραϊκή ομάδα ακολούθησε τη γνωστή συνταγή «4-2-3-1», με τον Μανιάτη στη θέση του τιμωρημένου Μοντέστο, τον Αμπτούν στο βασικό σχήμα και τον Μαρκάνο στον πάγκο. Παρουσιάστηκε με σοβαρότητα, πειθαρχία, οργάνωση στο τερέν. Εδειξε ομάδα δουλεμένη και κατάλληλα προσαρμοσμένη στις συνθήκες του αγώνα. Ο Μόνχε έκανε ντεμπούτο με την ερυθρόλευκη φανέλα (μπήκε αλλαγή στο 74'), πρέπει όμως να προσπαθήσει πολύ για να κερδίσει την εμπιστοσύνη του Βαλβέρδε. Πάντως δεν μπορεί να κριθεί από 16 λεπτά αγώνα. Η ομάδα του Τάκη Λεμονή, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του τεχνίτη Εστογιανόφ, δεν μπόρεσε να αντεπεξέλθει τις απαιτήσεις της συνάντησης. Τα δύο γκολ μέσα δέκα λεπτά βάρυναν τα πόδια των Κυανέρυθρων. Οι γηπεδούχοι έδειξαν αδυναμίες σε όλες τις γραμμές. Πάντως σε μία οργανωμένη επίθεση στην περιοχή του Κοστάντσο, η ομάδα του Τάκη Λεμονή έχασε κλασική ευκαιρία. Στο 41' σε συστημένη μπαλιά του Εστογιανόφ, ο Κούτσι βρέθηκε μόνος του, αλλά δεν βρήκε στόχο με κεφαλιά.Ακόμα οι γηπεδούχοι είχαν δύο άστοχα σουτ με τους Κούτσι (56'), Ρόκα (61'). Τίποτα άλλο!Στο 33' σε σέντρα ακριβείας του Ιμπαγάσα, ο Τζιμπούρ ανενόχλητος με κεφαλιά άνοιξε για την ομάδα του τον δρόμο προς το θρίαμβο (1-0). Στο 43' πάλι ο Ιμπαγάσα βρήκε τον Μιραλάς, ο οποίος με συρτό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ελευθερόπουλο (2-0). Το τρίτο γκολ είναι για χάι λάιτ. Ο Ιμπαγάσα με κάθετη πάσα τροφοδότησε τον Αμπτούν, ο οποίος γύρισε παράλληλα στον Τζιμπούρ. Ο Γαλλοαλγερινός από κοντά με πλασέ έγραψε τον επίλογο του ματς: 3-0 (68').Ο Ολυμπιακός είχε αρκετές ευκαιρίες για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ. Τις σπουδαιότερες έχασε ο Μακούν (25', 29', 53').Σωστή ήταν η διαιτησία του Σπάθα (Πειραιά).