Σαρωτικός ο Άρης, συνέτριψε την Κύμη

Ο Άρης ήταν ισοπεδωτικός και διέσυρε την Κύμη με το εμφατικό 95-60 στο "Nick Galis Hall", για την 24η αγωνιστική της Basket League.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε από την πρώτη περίοδο, όπου ο Άρης προηγήθηκε με το εντυπωσιακό 26-2, κάνοντας επιβλητικό ξεκίνημα και σε συνδυασμό με τον αστοχία των φιλοξενούμενων

έτρεξε σερί 24-0!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Κύμη ναι μεν αντέδρασε σκοράροντας 16 πόντους, όμως οι "κιτρινόμαυροι" εξακολουθούσαν να είναι εξαιρετικοί επιθετικά και με επιμέρους σκορ 23-16 πήγα στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα +31 πόντων (49-18).

Στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα, με τον Άρη να φτάνει ακόμη και στο +40 (63-23).

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη κάλυψε και τη διαφορά των -17 πόντων με την οποία είχε ηττηθεί στον α΄ γύρο από την Κύμη εκτός έδρας και ουσιαστικά έβαλε τέλος στα σενάρια για κίνδυνο υποβιβασμού.

Μποχωρίδης (21 πόντους) και Τζόουνς (20 πόντους) ήταν οι δύο παίκτες του Άρη που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 26-2, 49-18, 74-36, 95-60

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 4, Φλιώνης 6, Μποχωρίδης 21 (3, τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΜακΓκί 5 (10 ριμπάουντ), Τζόουνς 20 (3), Βεργίνης 6 (2), Τολιόπουλος 5 (1), Χρηστίδης 5, Μπελ 8 (2), Χάρις 4 (1), Νταλό 4, Κάιζερ 7

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Τουντζιαράκης 11, Σακγκς 7 (1), Γουάσινγκτον 3, Τζεκουάν 12 (1), Καρινιάουσκας 16 (1), Πουλιανίτης 3 (1), Μαραγκός 2, Χόρτον 3, Γουίλιαμς 3